Grupa Johanneum

Muzykujące Rodziny - po raz dwudziesty trzeci! (POSŁUCHAJ)

28.07.2014 09:46 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Muzykujące Rodziny - po raz dwudziesty trzeci! (POSŁUCHAJ)fot. A. Mas

 

Mieszkańcy, goście wzięli licznie udział w koncertach przygotowanych w ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Muzykujących Rodzin we wrocławskich kościołach p.w. św. Franciszka z Asyżu, św. Karola Boromeusza, w Filharmonii Wrocławskiej, Klubie Muzyki i Literatury i na Wyspie Słodowej a, w Oleśnicy przy tamtejszych Stawach Miejskich.

Ich głównym organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Estradowe „ Polest”, przy współpracy m.in. z Narodowym Centrum Kultury, Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Fundacji KGHM „ Polska Miedź” Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, Filharmonii Wrocławskiej, burmistrza Jana Bronsia oraz dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Oleśnicy. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowali : metropolita wrocławski abp, Józef Kupny, były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, a medialny -Katolickie Radio Rodzina , „Niedziela Wrocławska” oraz Telewizja Wrocław.
Uczestniczyły w nich rodzinne zespoły instrumentalne, wokalne, ludowe z różnych rejonów naszego kraju oraz z Niemiec. Nie dojechały natomiast awizowane wcześniej muzykujące rodziny z Ukrainy i z Czech. Od samego początku Spotkania Muzykujących Rodzin nie mają charakteru konkursowego, a służą przede wszystkim ukazaniu, że - jak powiedział w czasie koncertu galowego w Filharmonii Wrocławskiej - wiceprezes PSE „ Polest” Bronisław Pałys- zdrowa rodzina, także właśnie muzykująca jest siłą społeczeństwa, jest , można powiedzieć , błogosławiona, bo Pan Bóg dał Wam talent, dzięki któremu możecie cieszyć ludzi piękną muzyką i rozrywką.
Archidiecezję Wrocławską reprezentowali „ weterani” Rodzinna Kapela Opydów z Warzęgowa, obchodząca w tym roku piękny jubileusz 40-lecia swojej artystycznej działalności oraz Jolanta i Zbigniew Prażmowie z Kopaliny kolo Jelcza- Laskowic. Ci ostatni działają od nie dawna, ale postanowili zgłosić swój udział w tegorocznych m Spotkaniach. –Mieliśmy wielką tremę, bo dla nas, debiutantów, ogromnym przeżyciem był nie tylko sam udział, ale i występy w towarzystwie innych, Czesio już kilkupokoleniowych rodzinnych zespołów muzycznych - powiedzieli nam wyraźnie wzruszeni państwo Jolanta i Zbigniew Prażmowie . I dodali, że podpatrując inne zespoły, będą chcieli w swojej działalności muzycznej wykorzystać ich wynikające z wieloletniego doświadczenia rady i wskazówki.

MZ

POSŁUCHAJ RELACJI Z WYDARZENIA RED. MARKA ZYGMUNTA