Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Patron dnia: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik

19.10.2015 07:29   | dodał: JG
Patron dnia: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik
  Źródło: Wikipedia.pl
Patronem dnia (19 października) jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Jerzy, a właściwie Alfons Popiełuszko, urodził się 14 września 1947 r. na Podlasiu we wsi Okopy, w parafii Suchowola. Po maturze, w 1965 roku, zgłosił się do seminarium w Warszawie. W trakcie studiów zmienił imię na Jerzy. Odbył też dwuletnią służbę wojskową w Bartoszycach. 28 maja 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Początkowo pracował na terenie różnych warszawskich i podwarszawskich parafii. W 1979 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej przy kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Prowadził tam konwersatoria dla studentów medycyny, organizował rekolekcje i obozy o charakterze rekolekcyjnym oraz kierował duszpasterstwem pielęgniarek.

Od roku 1980 posługiwał już w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu. To właśnie tam zaangażował się w duszpasterstwo świata pracy. Od lutego 1982 roku sprawował Msze święte za Ojczyznę, które gromadziły wiernych nie tylko z Warszawy ale i całej Polski.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko wracał samochodem z posługi duszpasterskiej w Bydgoszczy. Został zatrzymany przez trzech funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i uprowadzony. 30 października ze sztucznego zbiornika wodnego przy tamie na Wiśle koło Włocławka milicja wyłowiła ciało kapłana.

Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło prawie milion wiernych.

6 czerwca 2010 r. w Warszawie odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.

rl/Warszawa/Redakcja, www.brewiarz.katolik.pl, (rl)/KAI


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina