Grupa Johanneum
O nas
Studio Radia Rodzina
Katolickie Radio Rodzina jest rozgłośnią, której głównym zadaniem jest ewangelizacja i przekazywanie Dobrej Nowiny w sposób nowoczesny i przystępny dla wszystkich. Nasza oferta programowa jest bardzo bogata i obfituje w audycje religijne, w programy o charakterze społecznym oraz politycznym.

ODBIÓR

Radio Rodzina można usłyszeć we Wrocławiu na częstotliwości 92,0 FM, w Świdnicy na 98,1 FM, w Strzelinie na 94,8 FM, Brzegu 94,0 FM, Kotlinie Kłodzkiej na 107,2 FM, w Kudowie Zdrój, w Wołowie na 99,6 FM, Miliczu na 88,5 FM oraz on-line przez naszą stronę internetową.

 


 

LUDZIE RADIA

Dyrektor

ks. Rafał Kowalski

 

Redaktor naczelny

Tomasz Duda

 

Produkcja, programowanie

Konrad Pikula

 

Dziennikarze i reporterzy

Mateusz Cieniawski, Patrycja Jenczmionka-Błędowska, Krzysztof Pieszko, Wiesław Tomaszewski

 

Prezenterzy i realizatorzy

Maciej Bierć, Janusz Gajdamowicz, Grzegorz Kryszczuk, Łukasz Ligorowski, Piotr Lipieta, Konrad Pikula, Patryk Załęczny

 

Dział techniczny

Jacek Guzdek, Bartłomiej Krajewski

Historia

Od 25 lat z urokliwego zakątka Wrocławia na Ostrowie Tumskim nadaje program swój Katolickie Radio Rodzina Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Rozgłośnia nasza powstała z inicjatywy katolików świeckich, inspirowanych przez p. Krzysztofa Dracza, których zapał i pomysł spodobał się ks. Henrykowi kardynałowi Gulbinowiczowi. Metropolita Wrocławski udzielił dla tego trudnego wezwania błogosławieństwa i rozpoczęły się prace zmierzające do uruchomienia rozgłośni.
16 października 1993 roku, w rocznicę wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II i liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi patronki Archidiecezji Wrocławskiej, Katolickie Radio Rodzina nadało pierwszą swoją audycję. I tak rozpoczął się okres działania radia pod kierownictwem ks. Mirosława Drzewieckiego. Od 1998 roku dekretem Metropolity Wrocławskiego mianowany dyrektorem rozgłośni został ks. Cezary Chwilczyński oraz manager Janusz Dariusz Telejko.
Szczególny moment w historii stacji to uruchomienie w 1999 roku nowego nadajnika na wieży kościoła garnizonowego pod wezwaniem św. Elżbiety we Wrocławiu. W lutym tegoż roku Radio Rodzina rozpoczęło nadawanie codziennych transmisji Mszy św. z katedry wrocławskiej. Te dwa fakty spowodowały znaczne zwiększenie słuchalności stacji, której dziś słucha blisko 80 tys. wiernych słuchaczy. W marcu 1999 roku radio rozpoczęło regularne wizyty w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej. W ramach tych wizyt transmitowana jest bezpośrednio Msza Święta, prowadzone rozmowy z duszpasterzami i przedstawicielami wspólnot parafialnych. Do tej pory przeprowadzono już blisko 150 takich odwiedzin. Podczas transmisji Radio Rodzina otwiera się na problemy lokalnych wspólnot parafialnych i samorządowych. Ludzie mówią wtedy o sprawach, które zwykle są poza zasięgiem zainteresowania stacji komercyjnych.
W 2001 roku rozgłośnia otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nową koncesję oraz uznana została za nadawcę społecznego. Ks. Henryk kard. Gulbinowicz w październiku 2002 roku dokonał uroczystego otwarcia nowego studia emisyjnego. Rozgłośnia zakupiła nowoczesny cyfrowy stół emisyjny, który jest podstawowym elementem technicznym funkcjonowania stacji radiowej.
Kolejnym milowym krokiem w historii rozgłośni było uruchomienie przez ks. Henryka kard. Gulbinowicza w dniu 21 września 2003 roku radiowej strony internetowej. Pod adresem www.radiorodzina.pl można uzyskać podstawowe informacje o radiu a internauci z całego świata mogą słuchać naszego programu.

Radio rozpoczęło realizowanie swojej koncesji ,,nadawcy społecznego” - poprzez cykle audycji prozdrowotnych i proekologicznych, które od 2005r. emitowane są w oparciu o stałą współpracę z Urzędem Miasta Wrocławia Wydziałem Środowiska i Wydziałem Zdrowia jak również z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Za te programy ekologiczne rozgłośnia otrzymała Laur Ekoprzyjaźni 2010 przyznany przez redakcję ogólnopolskiego miesięcznika Ekonatura. Radio organizuje koncerty religijno–patriotyczne w kościołach Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej – jako formę ,,ewangelizacji poprzez kulturę”. Na tych koncertach wystąpili wybitni artyści o międzynarodowej sławie między innymi: Stefania Toczyska, Krzysztof Jakowicz, Halina Frąckowiak, Eleni, Trubadurzy,i Skaldowie.
Z koncertów tych w roku 2009 zrodziło się wydarzenie religijno-artystyczne pod nazwą Noce Kościołów. Ideą tejże międzynarodowej imprezy jest budowanie porozumienia i dialogu pomiędzy ludźmi na gruncie chrześcijańskich korzeni. Uczestnicy Nocy Kościołów biorą udział w celebracjach liturgicznych, koncertach, recitalach, wystawach oraz w panelach dyskusyjnych . Noce Kościołów – obejrzało i wysłuchało w 2009r. ponad 35 tysięcy wrocławian, a Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska wyróżniło tą imprezę Dolnośląskim Kluczem Sukcesu 2009.

Honorowymi Patronatami Nocy Kościołów są: Metropolita Wrocławski, Ordynariusz Diecezji Świdnickiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia.
W 2011r. Noce Kościołów zawitały na Ukrainę do Obwodu Winnickiego jak i do Czech do Diecezji Ostrawsko – Opawskiej gdzie zostały entuzjastycznie przyjęte przez widzów i słuchaczy.