Grupa Johanneum

Archiwum audycji: Dzis w Kościele

03.06.2019 14:30 Adrianna Sierocińska

 

Ochrona dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej #DWKfot. AS/RR

 

- Żaden przypadek zgłoszenia przestępstwa do archidiecezji wrocławskiej nie jest lekceważony – mówi ks. Bartosz Trojanowski, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. Rolą delegata jest przyjęcie zgłoszenia i prowadzenie kwestii prawnych, włącznie z obowiązkiem poinformowania o przestępstwie państwowych organów ścigania.

- Trzeba zachować ostrożność, bo każde zgłoszenie to potencjalna ofiara, ale może to być także potencjalne oszczerstwo – dodaje ks. Trojanowski


Ofiary przestępstw seksualnych dokonanych przez duchownych mogą otrzymać wsparcie ze strony archidiecezji wrocławskiej. Ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz ds. pomocy duchowej ofiarom wykorzystywania seksualnego i ich rodzinom, podkreśla jednak, że rozumie sytuacje, w której poszkodowani nie chcą takiej pomocy przyjąć.


Procedury przyjmowania zgłoszenia o przestępstwach popełnionych przez duchownych zostały uproszczone, tak by ofiara nie musiała opowiadać o zaistniałych zdarzeniach kilku osobom. Kontakt do delegata i duszpasterza znaleźć można na stronie archidiecezji wrocławskiej w zakładce „Ochrona dzieci i młodzieży”.

Posłuchaj:

cz. 1


cz. 2