Grupa Johanneum

Archiwum audycji: Lasy Dolnego Śląska

19.10.2018 21:02 Krzysztof Pieszko

 

Posadzili 100 drzew na 100-lecie niepodległości

 

W Ogrodzie Botanicznym zasadzono setne drzewo w ramach projektu „Eko-historia, międzypokoleniowe sadzenie drzew”. Akcja przewidywała posadzenie 100 drzew z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Każde ze 100 drzew, jakie zostały posadzone na terenie województwa dolnośląskiego, zostało przypisane postaci, która o Polską niepodległość walczyła i dla której Rzeczpospolita była wartością największą.

Ostatnie drzewo zostało poświęcone Stefanowi Telidze. Sylwetkę tej postaci prezentuje Przemysław Mandela, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. obchodów 100-lecia niepodległości.


Drzewa sadzone podczas akcji zostały przekazane przez Lasy Państwowe, które również włączyły się w akcję. Należy pamiętać, że również wielu leśników za Polskę oddało życie - przypomina o tym Arkadiusz Wojciechowicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej.

Jednym z organizatorów kampanii był również wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Mimo, że początkowo zakładano nasadzenie 100 drzew, to liczba chętnych zmusiła organizatorów, by nasadzeń było więcej. Wszystko w dobrej wierze - mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Na uroczystościach zasadzenia drzewa Stefana Teligi w Ogrodzie Botanicznym obecny był również Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. Jego zdaniem pamięć o naszych przodkach to obowiązek nas wszystkich i taka akcja jak ta, pozwala nam się z tego zadania wywiązać.

Oprócz Wojewody Dolnośląskiego, Lasów Państwowych w projekt „Eko-historia, międzypokoleniowe sadzenie drzew” mocno zaangażował się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dyrektor instytucji Łukasz Kasztelowicz podkreśla, że zasadzeniem setnego drzewa akcja się nie kończy. Już niedługo powstanie platforma prezentująca mapę z drzewami. Umożliwi ona organizowanie wycieczek edukacyjnych.

Całą uroczystość uświetnił koncert Zuzy Gadowskiej, absolwentki szkoły muzycznej, skrzypaczki, instrumentalistki. Obecna również była orkiestra komendy policji we Wrocławiu.