Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Archiwum audycji: Poranny gość

Wróblewski w #PORANNYGOSC o planowanych zmianach w samorządach i Wrocławskim Związku Metropolitalnym
30.01.2017 09:58   | dodał: MO

Fot. Krzysztof Kunert/RR

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej i dwukadencyjność samorządów. Zmiany miałyby zacząć funkcjonować jeszcze przed wyborami w 2018 roku.

W „Porannym Gościu” Paweł Wróblewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego komentował propozycje rządu. - To konsekwentna polityka Prawa i Sprawiedliwości, by większość stanowiła prawo. Nie za bardzo jestem za takim rozwiązaniem, wymaga to dyskusji nad różnymi kwestiami:


Jeśli ustawa weszłaby w życie, urzędy prezydentów, burmistrzów i wójtów zostałyby skrócone do dwóch kadencji, czyli łącznie 8 lat. To zapobiegłoby sytuacji, że jedna osoba rządziłaby na stanowisku przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Naszego gościa zapytaliśmy również o to, czy obecny stan nie rozleniwia samorządowców, którzy mają zapewnione poparcie wyborców, a każda „świeża krew” musiałaby się bardziej starać:

Z Porannym Gościem rozmawialiśmy także o wizji Wrocławia i okolic w przyszłości. Nowoczesna chce złożyć w Sejmie projekt dotyczący utworzenia Wrocławskiego Związku Metropolitalnego.

- To dobry pomysł, zaznacza Paweł Wróblewski:


Przeciwnicy takiego rozwiązania tłumaczą, że Wrocław z powiatami ościennymi to jedynie milion mieszkańców. Dla porównania metropolia stołeczna to 3 miliony.

Czy to nie za mała liczba mieszkańców, by wprowadzić wspólną jednostkę zarządzającą?

- komentuje przewodniczący Sejmiku.

Za dwa miesiące mają zakończyć się konsultacje społeczne i wtedy prawdopodobnie poznamy całą treść ustawy powołującej Wrocławski Związek Metropolitalny.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:


Rozmawiał Mateusz Oklasiński.


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina