Grupa Johanneum

Gorące przyciski we wrocławskich autobusach

12.08.2019 15:07 Mateusz Oklasiński

 

Gorące przyciski we wrocławskich autobusachfot. A.S.

 

Od 1 września w ponad stu autobusach wrocławskiego MPK zostaną uruchomione przyciski do samodzielnego otwierania drzwi na przystankach. To rozwiązanie istnieje od dawna w tramwajach.

Jak tłumaczy MPK, system ma przede wszystkim pozwolić nie otwierać na przystankach drzwi, z których nikt nie będzie korzystał. To spowoduje, że w czasie upałów z pojazdów nie będzie uciekało zimne powietrze, natomiast w chłodniejsze dni – ciepło. Pozwoli to znacznie poprawić komfort jazdy pasażerów, którzy nie będą narażeni na ciągłe zmiany temperatury.

Początkowo system zostanie uruchomiony tylko w nowszych pojazdach, które w takie przyciski są wyposażone. W autobusach starszego typu drzwi będą otwierały się automatycznie.

MPK zapewnia jednak, że kierowcy będą zwracać szczególną uwagę na pasażerów, którzy mogą nie wiedzieć lub nie pamiętać o działaniu gorącego przycisku. W takich przypadkach, jeśli kierujący autobusem spostrzeże czekającego przy wejściu pasażera, automatycznie otworzy mu drzwi – tak samo w przypadku pasażera, który będzie chciał wysiąść z pojazdu, ale nie wciśnie przycisku.

Autobusy z „gorącymi guzikami” będą odpowiednio oznaczone. W takich pojazdach pasażerowie znajdą specjalny piktogram informujący o potrzebie skorzystania z przycisku.

(inf. MPK Wrocław)