Grupa Johanneum

Lipcowy Weekend pod Parą w Jaworzynie Śląskiej

17.07.2019 15:55 Grzegorz Kryszczuk

 

Lipcowy Weekend pod Parą w Jaworzynie ŚląskiejFot. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

 

Jeżeli nie macie jeszcze pomysłu na zbliżający się powoli weekend to podpowiadamy i zapraszamy na muzealną bocznicę Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Odbędzie się spotkanie – oko w oko – z jedynym czynnym na Dolnym Śląsku parowozem TKt48-18.

Przez cały dzień organizowane będą przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej, a każdy odwiedzający w tych dniach Muzeum nie tylko będzie miał okazję obejrzeć autentyczny, zabytkowy parowóz przy pracy, ale także przyjrzeć się pracy Drużyny Parowozowej.


Zwiedzanie Muzeum  Kolejnictwa na Śląsku to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn. Ponad 60 lokomotyw, 70 wagonów, żurawie kolejowe i pług odśnieżny zajmują ok. 1,5 km torów. Ale to jeszcze nie wszystko.

Nowe ekspozycje o tematyce kolejowej zawierają również takie urządzenia, jak makiety kolejowe i wiele innych kolejowych pamiątek z XX wieku.

Wielką atrakcją muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest autentyczny parowóz Tomek oraz sala zabaw przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach kolei.  Po wszystkich ekspozycjach oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży historię kolejnictwa.

„ Weekend pod Parą” – są to dni, kiedy to parowóz Tkt48-18 jest uruchamiany, a Muzeum znów zamienia się w czynną parowozownię.

Podczas tego weekendu zostaną zaprezentowane czynności związane z obsługą, czyli obrządzanie parowozu. Będzie okazja zobaczyć pracę drużyny parowozowej, wnętrze budki maszynisty oraz obracanie parowozu na obrotnicy.

W niedzielę 21 lipca dodatkową atrakcją będą prezentacje i przejażdżki 60-letnią zabytkową drezyną M20.