Grupa Johanneum

Czy jeszcze usłyszymy jego dźwięk?

16.07.2019 21:13 RR

 

Czy jeszcze usłyszymy jego dźwięk?www.polska-org.pl

 

Dokładnie 633 lata temu na wieży kościoła pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu został zawieszony „Dzwon Grzesznika” zwany także "Dzwonem Marii". Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że twórca dzwonu został skazany na śmierć, a dzwon przetrwał II wojnę światową i po niej rozpadł się na kilka części. O kryjącym tajemnicę wrocławskim dzwonie rozmawiamy z ks. Piotrem Mikołajczakiem, proboszczem Katedry Polskokatolickiego kościoła pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Chcąc poznać historię wrocławskiego dzwonu, należy się cofnąć do II połowy XIV wieku. Wtedy to powstała idea stworzenia dzwonu, który będzie brzmiał z wieży kościoła pw. św. Marii Magdaleny. 


Zlecenie na zrobienie spiżowego dzwonu przyjął Michael Wilde, wrocławski mistrz ludwisarski, mający swój warsztat niedaleko dzisiejszej ul. ks. Piotra Skargi.


Jak głosi wrocławska legenda, kiedy już była przygotowana forma i potrzebna ilość roztopionego metalu, mistrz Wilde opuścił swój warsztat idąc na kufel piwa do pobliskiej Piwnicy Świdnickiej. Pozostawiony w warsztacie uczeń pilnował rozpalonego pieca i marzył, aby w przyszłości zostać wielkim ludwisarzem. Chcąc spełnić swoje marzenia postanowił przyspieszyć pracę, łamiąc nakaz mistrza Wildego.

Gdy mistrz Wilde dowiedział się o zaistniałem sytuacji bardzo się zdenerwował i chwytając nóż i rzucił go w kierunku chłopca. Trafiony ostrym narzędziem zginął. Michael Wilde żałował popełnionego czynu, ale nie uchroniło go to od surowej kary, jaką była śmierć.


Na pamiątkę tego wydarzenia i w celu upamiętnienia młodego chłopaka, dzwon nazwano „Dzwonem Grzesznika. Dźwięk dzwonu był piękny i czysty. Mieszkańcy Wrocławia mogli go słuchać aż do 17 maja 1945 roku, kiedy to wybuch spowodował zawalenie wieży kościelnej, a w konsekwencji zniszczenie dzwonu.


Czy jest szansa na rekonstrukcję "Dzwonu Grzesznika?


Czy dane nam będzie usłyszeć kiedyś dźwięk "Dzwonu Grzesznika"? Czas pokaże.