Grupa Johanneum

Wypoczynek dla dzieci dotkniętych wojną na Ukrainie

15.07.2019 18:55 Maciej Bierć

 

Wypoczynek dla dzieci dotkniętych wojną na Ukrainiewroclaw.pl

 

12 dzieci, które ucierpiały podczas trwającej od 5 lat wojny na Ukrainie, odpoczywało kilka dni we Wrocławiu. Wakacje zreorganizowała im fundacja Ptach przy pomocy wielu życzliwych ludzi i organizacji.

Dzieci do Wrocławia przyjechały z dwóch miejsc. Część z nich jest przesiedleńcami – musieli opuścić swoje domy w Doniecku i teraz mieszkają w okolicach Kijowa.

Czwórka dzieci przyjechała z miejscowości Kreminna. Są to dzieci z niepełnosprawnościami.

Wakacyjny odpoczynek we Wrocławiu zorganizowała fundacja Ptach. To cztery dziewczyny i jeden chłopak, którzy sami trafili do Wrocławia z Ukrainy na studia czy do pracy.

Dzieci spędziły w na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu 10 intensywnych dni. Zwiedzały miasto, brały udział w warsztatach, zdobywał nowe umiejętności. Uczyły się empatii, współpracy czy wyrażać swoje emocje, bo dla wielu z nich to była bariera nie do pokonania.

W organizację wypoczynku włączyło się wielu wolontariuszy i organizacji. – Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Wrocławia udostępnił nam bezpłatne noclegi, dzieci mogły też korzystać ze szkolnego basenu. Japońscy wolontariusze przygotowali warsztat origami, a firma transportowa Naszbus bezpłatnie przewiozła dzieci na wypoczynek – wylicza Oksana Kutsko z fundacji Ptach. Pomógł tez Caritas cerkwi greckokatolickiej oraz miasto Wrocław.

W pomoc włączyli się też bliżsi i dalsi znajomi, mieszkańcy Wrocławia przynosząc jedzenie. Ukraińscy migranci mieszkający we Wrocławiu obdarowali dzieci prezentami.

Nadal też trwa zbiórka na pokrycie wszystkich kosztów organizacji odpoczynku.

Fundacja Ptach takie wakacje organizowała po raz drugi. Wolontariusze w przyszłości chcą rozwijać swoją pomoc zwłaszcza dzieciom niepełnosprawnym z Ukrainy oraz rozwijać ukraińsko-polską współpracę.

mat. pras.