Grupa Johanneum

Wołyń 1943: Wystawa przy dworcu Wrocław Główny

11.07.2019 06:24 Katarzyna Aszkiełowicz

 

Wołyń 1943: Wystawa przy dworcu Wrocław Głównyhttp://www.pkp.pl

 

Polskie Koleje Państwowe zapraszają na wstawę plenerową poświęconą tragicznym wydarzeniom na Wołyniu. Otwarcie wystawy przygotowanej we współpracy z wrocławskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się dziś (11 lipca) o godzinie 13:00.

Wystawa pod tytułem „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” to zbiór plansz poświęconych ludobójstwu Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Część wstępna wystawy (plansze 2-5) poświęcona jest Kresom Wschodnim Rzeczypospolitej. Stanowi ona charakterystykę regionu w ujęciach terytorialnym, etnicznym i kulturowym.

Kolejne plansze (6-9) pozwalają wprowadzić odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, a prezentowane na nich treści dotyczą sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, a także założeń ukraińskiej polityki narodowościowej, w tym działaniom Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Najważniejsze wydarzenie z tego okresu, czyli masowe mordy przeprowadzone na Polakach zamieszkujących wschodnie województwa II RP, przedstawione są na planszach nr 10-13. Kolejnych pięć plansz (13-18) organizatorzy poświęcili przebiegowi wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce z lata 1943 roku. Na planszach 19-22 dokonano podsumowań przyczyn i przebiegu tragicznych wydarzeń na Kresach Południowo-Wschodnich.

Warto zwrócić uwagę na planszę nr 20, na której przedstawiono działalność „Sprawiedliwych” – ludności ukraińskiej, która ryzykując życie, udzielała pomocy Polakom. Ekspozycja zawiera również szczegółowe spisy miejscowości, w których doszło do ludobójstwa.

Ekspozycja na placu przed Dworcem Głównym pozostanie do końca wakacji.