Grupa Johanneum

Zbliża się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"

10.07.2019 15:28 Grzegorz Kryszczuk

 

Zbliża się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"

 

Zbliża się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty". Festiwal, który odbędzie się we Wrocławiu rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Przez 11 dni zostanie pokazanych ponad 220 filmów z 54 krajów, spośród których 142 będzie miało polskie premiery.

Dyrektor Festiwalu Roman Gutek podczas konferencji prasowej wyjaśniał, że jak co roku widzowie będą mogli zobaczyć filmy nieoczywiste i niekonwencjonalne. ""Nowe Horyzonty" to przede wszystkim festiwal filmów niezależnych, które mówią o ważnych sprawach i współczesnym świecie ale istotna jest ich forma. Preferujemy raczej kino kreacyjne, które przekracza formy tradycyjnego kina, kino nowatorskie, eksperymentujące, robione przez ludzi, którzy mówią własnym językiem o ważnych sprawach" - mówił Roman Gutek.


Podczas festiwalu filmy będą pokazywane w kliku konkursach, w najważniejszym "Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty" o nagrodę główną będzie walczyło 12 filmów. Marcin Pieńkowski - dyrektor artystyczny wyjaśnia, że do konkursu głównego zostały włączone filmy odkryte na wielu światowych festiwalach od Toronto po Cannes, w "bocznych sekcjach". "Konkurs główny - tłumaczył - jest elementem zaskoczenia widza filmami debiutantów, twórców młodych, którzy ryzykują, szukają nowych form, zaskakują i prowokują.

Festiwal otworzy nagrodzony za scenariusz w Cannes film "Portret kobiety w ogniu" w reżyserii Celine Sciammy, zaś filmem zamknięcia będzie najnowsze dzieło Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood". Na festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć też między innymi nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Parasite" w reżyserii Bonga Joon-ho, czy najnowszy film Pedro Almadowara "Ból i blask".

Podczas festiwalu zaplanowano też retrospektywy, w ramach tej sekcji będą pokazywane filmy między innymi: Alberta Serry, Albertina Carri, będzie także można zobaczyć filmy Andrzeja Żuławskiego.

Podczas festiwalu zaplanowano także, spotkania z twórcami, wystawy i koncerty. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl