Grupa Johanneum

Naukowcy z UWr ulepszyli system lokalizujący osoby zaginione

12.06.2019 09:45 Maciej Bierć

 

Naukowcy z UWr ulepszyli system lokalizujący osoby zaginionefot. UWr/SARUAV

 

Z połączenia wiedzy geograficznej, umiejętności informatycznych i możliwości dronów powstał specjalny algorytm, który naukowcy z UWr za dwa lata będą mogli wykorzystać do ratowania ludzkiego życia w akcjach poszukiwawczych. Potrafi wykrywać ludzi na zdjęciach lotniczych, gdzie człowiek jest zaledwie grupką pikseli.

System lokalizujący osoby zaginione na terenach otwartych opracował zespół naukowców z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr pod wodzą prof. Tomasza Niedzielskiego. Choć bezpośrednimi odbiorcami tego innowacyjnego rozwiązania będą jednostki ratownictwa górskiego i wodnego oraz policja i służby graniczne, to tak naprawdę jest to projekt społeczny, z którego skorzystamy wszyscy.

System oparty o opracowany na Uniwersytecie algorytmie będzie działał w dwóch krokach. Najpierw wyznaczony zostanie potencjalny obszar, na którym może znajdować się zagoniona osoba, a następnie nad wskazany teren wysłany zostanie dron, wykonujący zdjęcia lotnicze, szczegółowo obserwując teren. Kolejnym etapem działania systemu jest analiza wykonanych fotografii przez wspomniany algorytm, który zaprojektowany został do wyszukiwania ludzi.

Z pewnością największym wyzwaniem obok przystosowania technologii do precyzyjnej identyfikacji ludzi będzie także odpowiednia automatyka działań i stworzenie warunków do przetwarzania ogromnych zbiorów danych w czasie rzeczywistym, tak aby ratownicy otrzymali dokładną lokalizację, jak najszybciej. To niezwykle ważne, gdyż w przypadku osoby zaginionej każda minuta jest na wagę złota.