Grupa Johanneum

Ksiądz zaatakowany nożem na Ostrowie Tumskim [aktualizacja]

10.06.2019 09:06 Mateusz Cieniawski

 

Ksiądz zaatakowany nożem na Ostrowie Tumskim [aktualizacja]fot. MC/RR

 

Notariusz wrocławskiej kurii ks. dr Ireneusz Bakalarczyk, idąc na Mszę św. trydencką w kościele na Piasku we Wrocławiu, został dźgnięty nożem.

Zakończyły się czynności policyjne przy kościele. Sprawca został zatrzymany.

Ks. Ireneusz został dźgnięty w okolice jamy brzusznej, trafił do szpitala na ul. Borowskiej. Jest przytomny, jego stan jest stabilny.

O wydarzeniu opowiada nam ks. Grzegorz Michalski proboszcz parafii Matki Bożej na Piasku.


- Stan księdza jest stabilny, w tej chwili trwa operacja – dodaje rzecznik wrocławskiej kurii – ks. Rafał Kowalski.


Ks. Rafał Kowalski w kontekście tego ataku podkreśla, że jest to przykład, kiedy od słów do czynów jest krótka droga.


Jedną z osób, która zna ks. Ireneusza jest Rafał Brodawka, który razem z nim na Muchoborze Małym służył w młodzieńczych latach jako ministrant.

- Napastnikiem jest 57-letni mężczyzna – komentuje sprawę asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.Z ostatnich informacji wynika, że ks. Ireneusz pomyślnie przeszedł operację. Będziemy na bieżąco informowali o stanie zdrowia duchownego.


Ks. dr Ireneusz Bakalraczyk urodził się w 1971 r. we Wrocławiu. Szkołę średnią ukończył w 1990 roku w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. Egzamin magisterski złożył w 1997 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie pracy: Metanoia według Źródeł Franciszkańskch.

W tym samym roku przyjął święcenia prezbiteratu. Przez rok pracował w Archidiecezji Przemyskiej. W latach 1998-2001 odbył studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Po uzyskaniu stopnia licencjata przebywał na rocznym stypendium we Florencji i Rzymie. Po powrocie otworzył przewód doktorski na katedrze Hermeneutyki Liturgicznej UKSW w Warszawie pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Adama Duraka.

Tytuł doktora teologii otrzymał w 2005 roku na podstawie pracy: Treści teologiczne w wybranych formularzach mszalnych o męczennikach. W MSO wykładowca liturgiki oraz prawodawstwa muzyki kościelnej.

inf. studiumorganistowskie.archidiecezja.wroc.pl