Grupa Johanneum

Studenci Politechniki Wrocławskiej najlepsi na świecie

08.06.2019 21:07 Mateusz Oklasiński

 

Studenci Politechniki Wrocławskiej najlepsi na świeciefot. materiały prasowe PWr

 

Opracowany przez studentów PWr model kabiny samolotu do lotów suborbitalnych został najwyżej oceniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez francuski Astronaute Club Européen. W finale oceniano 14 akademickich projektów z całej Europy.

Student Aerospace Challenge to konkurs dla studentów krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 36 zespołów z całej Europy, ale tylko 27 przedstawiło swoje koncepcje w terminie.

Uczestnicy konkursu mogli wybrać jedno z dziesięciu zagadnień związanych z lotami suborbitalnymi. Zadania dotyczyły m.in. aspektów ekonomicznych lotu, aerodynamiki i kontroli lotu, kwestii medycznych czy sterowania samolotem. Wrocławscy studenci zaprojektowali kabinę z wyposażeniem.

– Ze względów technicznych okna w samolocie nie mogą być zbyt duże, a przecież po to leci się w kosmos, by zobaczyć jak najwięcej. Dlatego zaproponowaliśmy gogle do VR, które można będzie założyć na pokładzie i w czasie rzeczywistym oglądać to, co znajduje się przed samolotem – opowiada Justyna Pelc z Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr, która w projekcie zajmowała się systemami rozrywki pokładowej. 

Projekt młodych wrocławian został uznany za najlepszy. Dzięki wygranej, w listopadzie będą mogli zaprezentować go na branżowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej w Belfaście.

inf. wł./pwr