Grupa Johanneum

Światowy Dzień Kangurowania

15.05.2019 13:33 Grzegorz Kryszczuk

 

Światowy Dzień KangurowaniaFot. http://crazybutlazymama.pl

 

Dziś przypada Światowy Dzień Kangurowania. Przytulanie noworodka, a zwłaszcza wcześniaka, uznawane jest przez lekarzy za ważny element, wspomagający leczenie. Za twórcę metody "skóra do skóry" uważa się kolumbijskiego profesora neonatologii Edgara Reya Sanabrię.

Życie i zdrowie malucha, który urodził się pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży zależy od umiejętności i doświadczenia lekarzy. Równie ważne jest to jak często dziecko ma kontakt z matką tłumaczy neonatolog Alicja Powoniak z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.


Jednym ze sposobów, który zmniejsza - i u dziecka, i u matki - stres, wywołany przedwczesnym porodem, jest "kangurowanie". To kilkudziesięciominutowe przytulanie do piersi maleństwa, wyjętego z cieplarki. Wcześniak słyszy znajome dźwięki: bicie serca mamy i jej głos, czuje zapach. Dzięki temu maluch ma poczucie bezpieczeństwa.

Za twórcę tej metody uznaje się Kolumbijczyka dr Edgara Reya Sanabrię, profesora neonatologii, który w latach 70 - tych, w szpitalu w Bogocie, gdy zabrakło inkubatorów dla wcześniaków, polecił matkom przytulanie dzieci. Okazało się, że dzięki temu śmiertelność wśród noworodków spadła o połowę. Zdecydowanie szybciej też przybierały na wadzie i wracały do zdrowia.

Profesor opisał metodę i upowszechnił termin "skóra do skóry". Od wielu lat "kangurowanie" stosowane jest w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Doświadczyła go pani Jolanta, której córka jest wcześniakiem. Tuż po urodzeniu dziewczynka ważyła niewiele ponad 1,5 kilograma. Dzięki kangurowaniu maluch szybko dochodzi do siebie, a jego mama jest szczęśliwa, że mogła doświadczyć takiej bliskości ze swoim dzieckiem.

Dotąd w polskich szpitalach utworzono 43 specjalne strefy, w których umożliwia się "kangurowanie" matkom i ich dzieciom.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/ Anna Orzeł/jf/mt