Grupa Johanneum

Atrakcje rodzinne i bogactwo kulturowe Kraju Środkowoczeskiego

10.05.2019 14:48 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Atrakcje rodzinne i bogactwo kulturowe Kraju Środkowoczeskiegofot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Liczne miejsca kultu, ponad 70 pałaców i zamków, kopalnie złota, miasta uzdrowiskowe, ZOO, Park Rozrywki takie możliwości daje Kraj Środkowoczeski, z którym Województwo Dolnośląskie podpisało umowę o współpracy międzyregionalnej. Owocem tego była wizyta przedstawicieli regionu w województwie położonym w centrum Republiki Czeskiej.

Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem katedry św. Barbary w Kutnej Horze.Św. Barbara jest patronką górników. W mieście znajduje się kopalnia i muzeum srebra z 250-metrowym średniowiecznym korytarzem.

W dzielnicy Sedlec można zobaczyć Kaplicę Czaszek, w której znajdują się szczątki ok. 60 tys. ofiar epidemii dżumy z XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. 

Atrakcją dla rodzin może być 22-letni ogród zoologiczny w miejscowości Chleby,w którym znajduje się 120 gatunków zwierząt, gdzie nasza dziennikarka mogła pogłaskać geparda…
Czeskie Zoo planuje zawiązać współpracę z ogrodem zoologicznym we Wrocławiu. Nieopodal „domu zwierząt” znajduje się 10-hektarowy Park Rozrywki Mirakulum w Milovicach. Wcześniej znajdował się tam radziecki poligon radziecki. Goście mogą przejechać się dziś tam m.in. czołgiem czy przejść podziemnymi korytarzami w stylu wietnamskim. Dla dzieci wybudowano tu ogromny drewniany plac zabaw.
Przedstawiciele Dolnego Śląska mogli zobaczyć także m.in. zamek Louczeń, Mcely oraz Karlsztejn. Ten ostatni odwiedza około 200 tysięcy osób rocznie m.in. z Czech, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii. W zamku znajduje się wysadzana półszlachetnymi kamieniami i pozłacana kaplica Świętego Krzyża w Wielkiej Wieży, gdzie przechowywane były klejnoty koronacyjne.
 

Nie zabrakło wizyty w duchowym sercu Czech u stóp Świętej Góry - sanktuarium Wniebowzięcia NMP, które zlokalizowane jest na wzgórzach nad dawnym górniczym miastem Przybram.


 

Legenda głosi, że autorem rzeźby Matki Bożej w świątyni jest arcybiskup Arnoszt z Pardubic lub górnicy, którzy mieszkali i pracowali w pobliskiej miejscowości. Świątynią opiekują się obecnie ojcowie redemptoryści. Pius X wyniósł ją do rangi bazyliki w 1905 r.

Przedstawiciele Dolnego Śląska zwiedzali lokalne SPA w uzdrowiskowej miejscowości Podebrady oraz kompleks Aquapark na obrzeżach Pragi. Rewizyta dyplomacji z Czech odbędzie się w czerwcu.

Więcej o  współpracy naszego regionu z krajem Środkowoczeskim w audycji "Dolny Śląsk z bliska" po godz. 14.00 w najbliższy wtorek (14 maja). Naszymi gośćmi będą Julian Golak – pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. współpracy z Republiką Czeską i Słowacką oraz Michał Nowakowski – rzecznik województwa dolnośląskiego.