Grupa Johanneum

Abp Kupny do młodych: „Jesteście dziećmi Boga, który was kocha!”

14.04.2019 16:25 Adrianna Sierocińska

 

Abp Kupny do młodych: „Jesteście dziećmi Boga, który was kocha!”fot. AS/RR

 

Dobiegła końca Msza św., której w katedrze wrocławskiej przewodniczył abp Józef Kupny. Wzięła w niej udział młodzież z całej archidiecezji wrocławskiej. Okazją do spotkania jest Światowy Dzień Młodzieży.

Metropolita wrocławski zaznaczył w homilii, że tym, co łączy dzisiejszą uroczystość ze Środą Popielcową, która rozpoczynała Wielki Post, są palmy, które spalone po Niedzieli Palmowej posłużą do posypania naszych głów popiołem u progu kolejnego Wielkiego Postu. W popiół obracają się też często nasze postanowienia.

Abp Kupny zwrócił uwagę na synostwo Jezusa i słowo „Abba”, którego używał podczas modlitwy „szczególnie w trudnych momentach, takich jak zdrada Judasza, ukrzyżowanie, śmierć. To są momenty bardzo trudne, chwile próby, a te chwile są bardzo trudne do zniesienia”.


- W jakich sytuacjach nasze serca stygną? Kiedy z dobrych postanowień, pragnień, pozostaje tylko popiół? Pewnie wtedy, gdy zdradzi nas ktoś bliski, gdy wszyscy nas opuścili, gdy czujemy się odrzuceni, kiedy jesteśmy wyśmiewani, kiedy nas albo kogoś z naszych bliskich dotyka choroba, kiedy odchodzi ktoś, kogo kochaliśmy. Wiemy, że w takich sytuacjach bardzo łatwo jest się załamać, poddać, przychodzi zniechęcenie. Obronić się możemy tylko jednym słowem „tato”, wypowiedzianym w kierunku Boga – dodał abp Kupny.


Metropolita apelował do młodych, by nigdy się nie poddawali i nie dali sobie wydrzeć z serca słowa „tato”. Nawiązał również do orędzia papieża Franciszka na Wielki Post oraz słów św. Pawła z Listu do Rzymian: „stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych”. - Człowiek, który żyje jak dziecko Boga i pozwala się prowadzić Duchowi Świętemu, nie będzie w stanie działać destrukcyjnie, nie pozwoli sobie na niszczenie drugiego człowieka, wykorzystywanie go – mówił za Franciszkiem abp Kupny.

Na koniec metropolita mówił o dawaniu świadectwa, które nie ma być wyrażane słowem, ale przede wszystkim czynem.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania wezmą udział w kolejnych częściach programu, m.in. dzieleniu się Słowem Bożym w małych grupach oraz adoracji krzyża z braćmi z Taize.

Posłuchaj całej homilii:


ZOBACZ ZDJĘCIA