Grupa Johanneum

Andrzej Grabowski: jest we mnie tęsknota za naturą

12.04.2019 19:46 Katarzyna Aszkiełowicz

 

Andrzej Grabowski: jest we mnie tęsknota za naturąźródło: CK Agora

 

20. edycja Festiwalu Ewidentnych Talentów Aktorskich już za nami - w wieloletniej historii wydarzenia, prócz występów młodych aspirujących artystów, wykształciła się również tradycja spektakli mistrzów. Do grona poprzedników - Piotra Fronczewskiego, Anny Seniuk, Wojciecha Pszoniaka, Ewy Błaszczyk i Jerzego Stuhra - w tym roku dołączył Andrzej Grabowski.

Monodram ,,Spowiedź chuligana" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego to poetycka, pełna czarnego humoru opowieść o życiu artysty. Podstawę scenariusza stanowią wiersze jednego z ważniejszych poetów XX wieku - Siergieja Jesienina, zaliczanego do grona tzw, poetów przeklętych.

,,Jest to dla mnie bliska postać. Jeżeli powiem pani, że dostrzegam w nim wszystko, to ktoś sobie pomyśli, że to u mnie apoteoza alkoholizmu. Nie (...) nigdy nie byłem alkoholikiem. Ale doświadczenia z kobietami? No cóż, dawniej nie było tabloidów....Poza tym ta miłość do przyrody Jesienina, miłość do zwierząt. Przecież on wiersze pisał o krowie, o psie...On mówił, że jadł chleb w wspólnie ze swoim psem - nie brzydząc się jeden drugim. To było fantastyczne"  mówi Andrzej Grabowski w rozmowie z Katarzyną Aszkiełowicz.

cz. 1

cz. 2

cz. 3

Więcej na temat Festiwalu Ewidentnych Talentów Aktorskich mówiliśmy tutaj.