Grupa Johanneum

Świdnica: VI Diecezjalny Konkurs Misyjny

12.03.2019 14:32 Aleksandra Kornicka

 

Świdnica: VI Diecezjalny Konkurs Misyjnyfot. AK

 

Pod hasłem ”Ojciec trędowatych – o. Marian Żelazek werbista” 12 marca w Świdnickiej Kurii Biskupiej odbył się VI Diecezjalny Konkurs Misyjny. Rywalizacja przeznaczona była dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla III klas gimnazjów. W tym roku młodzież poznawała postać misjonarza o. Mariana Żelazka. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 50 osób.

Konkurs był okazją do spotkania z misjonarzem, o. Andrzejem Danielewiczem, werbistą, który mówił o niestrudzonym kapłanie – o. Marianie:

Siostra Magdalena Sypko z referatu misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej wskazała, że celem corocznych konkursów jest m. in. kształtowanie postawy świadka wiary na przykładzie niestrudzonego misjonarza, a także pogłębienie wiedzy o obowiązku misyjnym wypływającym z sakramentu chrztu św. i bierzmowania:

W konkursie wzięło udział 50 osób, po trzech uczniów z każdej szkoły, m. in. z Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Dzierżoniowa. Patryk ze SP nr 6 w Świdnicy po raz trzeci uczestniczył w etapie diecezjalnym:

O. Marian Żelazek spędził w Indiach 56 lat, służąc trędowatym. W czasie II wojny światowej kapłan był więźniem obozu w Dachu.