Grupa Johanneum

Rozważania Wielkopostne Marcina Jakimowicza

09.03.2019 13:14 Adrianna Sierocińska

 

Rozważania Wielkopostne Marcina Jakimowicza

 

W Wielkim Poście zapraszamy do słuchania rozważań przygotowanych przez Marcina Jakimowicza - dziennikarza Gościa Niedzielnego, o największej akcji ratowniczej w dziejach świata. Nowe odcinki w każdą niedzielę o godz. 9:15 i 19:15.

I Niedziela Wielkiego Postu

WYGRANY MECZ

- Widzę, że postrzegamy walkę duchową jako wielką jatkę, tak jakby były dwie równorzędne siły: z jednej strony Pan Bóg, z drugiej strony diabeł, które cały czas się naparzają. A biedny Jan Kowalski jest w samym środku tej wojny i nie wie, czy imperium atakuje, czy kontratakuje, kto wygra. To jest jedno wielkie kłamstwo. Oczywiście, że walka duchowa trwa każdego dnia, ale my jesteśmy w drużynie, która wygrała mecz – mówi Marcin Jakimowicz w rozważaniu na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.


II Niedziela Wielkiego Postu 

 SIŁA SŁABOŚCI

- Piotr to jest jedyny, który mówi: nigdy się Ciebie nie zaprę. Nie wiem, jak oni, chodzimy trzy lata, jest fajny team, fajna drużyna, ale za nich nie ręczę. Ale na pewno nie ja. Jezus mówi: jedna noc będzie weryfikacją. I ten, który powiedział: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”, nagle mówi: „Nie znam tego człowieka”. On nie powiedział trzykrotnie „nie znam tego Mesjasza, syna Boga żywego”. Nie znam tego człowieka. Rano spotyka się ze spojrzeniem Jezusa i wie, że przegrał absolutnie wszystko, co mógł przegrać – mówi Marcin Jakimowicz w rozważaniu na drugą Niedzielę Wielkiego Postu


III Niedziela Wielkiego Postu

JESTEŚ ZAPISANY W NIEBIE 

 Czym są trzy szóstki, które widzimy na każdym kroku w popkulturze? W Apokalipsie jest napisane: „Liczba to bowiem człowieka”. Nie demona, on się nie liczy. Jezus do 72 uczniów (nawiasem mówiąc też 66 + 6) mówi: Panowie, wiem, że szliście teraz przez Wrocław, przez Dolny Śląsk, przez Świdnicę i wyrzucaliście złe duchy. Wiem o tym. Ale wy się z tego nie cieszcie, że demony wam się poddawały, tylko z tego, że wasze imiona są zapisane w niebie - mówi Marcin Jakimowicz w rozważaniu na trzecią niedzielę Wielkiego Postu.


IV Niedziela Wielkiego Postu

JEZUS DOSTAŁ TO, NA CO ZASŁUŻYŁEM, ABYM JA MÓGŁ DOSTAĆ TO, NA CO ON ZASŁUŻYŁ

- O Jezusie mówiono „to żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”. Jak Bóg musiał się upokorzyć. Gdy Jezus Chrystus przyszedł na świat, On uczynił wszystko nowe. Stary Testament kończy się słowem „przekleństwo”, […] Nowy Testament kończy się słowami: „Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi”. Jak wielkie jest napięcie między przekleństwem a łaską… - mówi Marcin Jakimowicz w rozważaniach na IV Niedzielę Wielkiego Postu.


V Niedziela Wielkiego Postu

CO JEST GORSZE: UPAŚĆ CZY OCENIAĆ UPADŁEGO?

- Jezus mówi do kobiety piękną rzecz: idź i nie grzesz więcej. Ale nie na takiej zasadzie, że teraz musi się postarać, napinać cherlawe mięśnie, żeby nie grzeszyć, tylko mówi: idź, nie musisz grzeszyć, Ja to przecinam swoim słowem, jesteś wolna. [...] Łatwo nam się mówi o innych, bo my jesteśmy skrytogrzesznikami. Ja się teraz popisuję, mogę opowiadać Wam o Ewangelii, Wy nie znacie moich grzechów. A ona była w bardzo niekomfortowej sytuacji, wszyscy wiedzieli, kim jest. Kiedyś mój przyjaciel, który przeżywał straszne zawirowanie duchowe, trzęsienie ziemi, bo rozpadło mu się małżeństwo, czuł się oceniany przez bliskich, wytykany palcami, szczególnie przez ludzi Kościoła, napisał mi SMS: "Co jest gorsze: upaść czy oceniać upadłego?".


Niedziela Palmowa

TATO, ZAPŁACIŁEM

- Bóg daje nam wolną wolę. Możemy odrzucić niebo, ale mamy już paszport. Zamiast pieczątki jest w nim Krew Baranka - mówi Marcin Jakimowicz w ostatnim rozważaniu wielkopostnym.