Grupa Johanneum

Minister Zalewska w #PORANNYGOSC: Nauczyciele już odczuli podwyżki!

08.03.2019 10:02 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Minister Zalewska w #PORANNYGOSC: Nauczyciele już odczuli podwyżki!fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Dokładnie za miesiąc (8 kwietnia) Związek Nauczycielstwa Polskiego, który domaga się podwyżek płac dla nauczycieli, zapowiada rozpoczęcie strajku. W „Porannym Gościu” z Anną Zalewską – minister Edukacji Narodowej rozmawialiśmy o możliwym strajku, poprawie wynagrodzenia dla nauczycieli oraz starcie do europarlamentu

Nie wiadomo czy strajk się odbędzie. Poprzedzą go referenda w placówkach oświatowych, przedszkolach i szkołach do 25 marca. Pracownicy oświatowi będą odpowiadać na pytanie:

"Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o tysiąc złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku, jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku, począwszy od 8 kwietnia bieżącego roku?".

- Według najnowszych informacji Państwowej Inspekcji Pracy na ponad 40 tys. placówek w Polsce strajk zamierza podjąć ok. 9.5 tysiąca, mówi Zalewska.

Zdaniem minister Zalewskiej nauczyciele odczuli podwyżki z dniem wyrównania - 1 marca.

Wysokość zarobków nauczycieli kształtuje samorząd, a nie minister Edukacji Narodowej, zaznaczała w „Porannym Gościu” - Anna Zalewska.

Szefową resortu edukacji pytaliśmy czy jest w stanie zagwarantować, że egzaminy gimnazjalne się odbędą?

Anna Zalewska została "jedynką" PiS w euro wyborach na Dolnym Śląsku. Start z do PE to ucieczka czy nagroda za pracę w resorcie? - Reforma edukacji została dokonana, mówi szefowa resortu edukacji.


W Europarlamencie Zalewska chciałaby zająć się obszarem edukacji, ochrony środowiska, energii odnawialnej oraz rozwojem regionalnym.


Przypomnijmy, w 2015 roku minister Zalewska nie objęła mandatu eurodeputowanej. Została  poproszona o jego złożenie, by kierować misją w MEN.

POSŁUCHAJ:


 

 
POSŁUCHAJ: