Grupa Johanneum

Hreniak w #PORANNYGOSC: O obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości

08.11.2018 10:05 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Hreniak w #PORANNYGOSC: O obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległościFot. Krzysztof Kunert/RR

 

Ostatnia prosta przed obchodami 100. rocznicy niepodległości. To czas także podsumowań inicjatyw popularyzujących to wydarzenie na Dolnym Śląsku.

 - Wydarzenie rozpoczęliśmy 11 miesięcy temu koncertem jubileuszowym w Narodowym Forum Muzyki. Później realizowany był projekt Mosty:Wilno - Lwów, Gry uliczne, Eko – historia – 100 drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018 , przypomina w „Porannym Gościu” Paweł Hreniak - wojewoda dolnośląski.

W stolicy Dolnego Śląska obchody jubileuszowe będą dwudniowe. Rozpoczną się 10 listopada od godz. 11.00-16.30 na placu Wolności.

O godz. 17.00 odbędą się uroczystości pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Dalsze uroczystości będą miały miejsce w Urzędzie Wojewódzkim.

Mszą św. w kościele garnizonowym o godz. 10.00 rozpoczną się obchody w 100.rocznicę niepodległości pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego Józefa Kupnego.

Na placu Wolności odbędzie się apel niepodległościowy o godz. 11.30. W Dolnośląskim Centrum Filmowym o godz. 18.00 organizowana będzie noc filmowa.


- Chcemy być razem tego dnia, powinniśmy poczuć się wspólnotą, niezależnie od poglądów wszyscy jesteśmy Polakami.

Z wojewodą skomentowaliśmy także decyzję władz Wrocławia ws. zakazu organizacji  marszu niepodległościowego.


Jeszcze dziś poznamy werdykt sądu ws. organizacji marszu we Wrocławiu. W Warszawie prezydent także odwołała marsz niepodległościowy. Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że 11 listopada odbędzie się marsz, który będzie miał charakter państwowy.

POSŁUCHAJ:


Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska