Grupa Johanneum

Nowa jakość życia w DCTK (POSŁUCHAJ)

30.10.2018 16:26 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Nowa jakość życia w DCTK (POSŁUCHAJ)fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku to pionier w wykorzystywaniu narzędzi immunologicznych w walce z nowotworem. Nasza dziennikarka Patrycja Jenczmionka – Błędowska zajrzała do Laboratorium przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu, gdzie wykorzystuje się medycynę regeneracyjną.

W placówce wykorzystuje się technologię komórek macierzystych, dzięki której następuje regeneracja organów czy odtwarzanie partii kości.

Obecnie w placówce testowane jest stworzenie osłonki nerwu czy odtworzenie pochwy u osób, które urodziły się z brakiem tego narządu.

- To programy niezwykle prospołeczne, mówi Andrzej Lange -  dyrektor Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Krajowego Banku Dawców Szpiku.

- Rozpoczęliśmy także program, który do tej pory niestety nie jest wdrożony, czyli przeszczepianie komórkowe wątroby, dodaje kierownik Laboratorium Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.


Jaka jest przyszłość placówki? - Wszystko zależny od tego, czy ludzie to rozumieją, dodaje prof. Lange.

Koszt laboratorium Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych przy ulicy Fieldorfa we Wrocławiu to około 24 miliony złotych, 40 proc. tej kwoty pokryto z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.


POSŁUCHAJ:

W przyszłości w placówce planowane jest wykonywanie procedur komercyjnych, które będą służyć Dolnoślązakom.