Grupa Johanneum

Berlin: Odsłonięto popiersie Fritza Sterna

11.10.2018 09:12 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Berlin: Odsłonięto popiersie Fritza Sterna fot. MC

 

Najpierw w dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października) na Uniwersytecie Wrocławskim, a tydzień później na Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk w Berlinie, zostało odsłonięte popiersie wybitnego amerykańskiego historyka urodzonego we Wrocławiu - Fritza Sterna.

We Wrocławiu jak i w Berlinie uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Pierwszą laureatką Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna została Anne Applebaum, amerykańska dziennikarka, żona Radosława Sikorskiego.

O tym, jak wybitny historyk doczekał się uhonorowania przez Wrocław opowiada prezydent - Rafał Dutkiewicz:


Zapytaliśmy, jak zareagowała strona niemiecka na tę inicjatywę?We Wrocławiu jak i w Berlinie popiersie przypomina o heroicznej walce Solidarności, o której Fritz Stern wspominał w swojej książce "Niemcy w pięciu wcieleniach":Prezydent osobiście znał Fritza Sterna. Dla Radia Rodzina przybliżył, jakim był człowiekiem Stern:Barbara Olech - autorka rzeźby opisała, czym kierowała się przy projekcie swojego dzieła:To moja ostatnia inicjatywa związana z Berlinem i Wrocławiem. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi rozwijać współpracę naszych miast - podkreślił w mowie końcowej prezydent Rafał Dutkiewicz.

inf. Mateusz Cieniawski