Grupa Johanneum

XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki – „PAX ET BONUM PER MUSICAM”

26.09.2018 11:38 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki – „PAX ET BONUM PER MUSICAM”mat. prasowe

 

Przed nami XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki – „PAX ET BONUM PER MUSICAM” - „Pokój i dobro przez muzykę”, w dniach 5-7.10.2018 r. Festiwal odbywa się pod patronatem najwyższych władz kościelnych i miejskich w kościele, p.w. Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim i w kościele p.w. Św. Antoniego przy al. Jana Kasprowicza we Wrocławiu.

Jego poziom artystyczny potwierdza uczestnictwo w ubiegłych latach wybitnych artystów, takich jak: Agnieszki Duczmal, Aleksandry Kurzak, jak również wielu muzyków z Włoch, Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Litwy. Podczas piętnastu edycji tego wyjątkowego festiwalu wystąpiło 125 solistów, 851 artystów i usłyszeliśmy w 98 koncertach.  Szeroki repertuar zaspakaja wiele muzycznych upodobań, więc koncerty przyciągają z roku na rok liczne grono słuchaczy.Fundacja była organizatorem dwóch koncertów w ramach Europejskiej Stolicy Kultur 2016 Festiwal organizowany jest, przez fundację „PAX ET BONUM”, której celem jest: realizowanie szeroko rozumianej idei pokoju i właściwe rozumianego dobra, przez dzieła charytatywne. Rozpoczęliśmy festiwal od cyklu letniego „DEBIUTY”. W czerwcu odbyły się 4 koncerty ( 4 soboty czerwca), promujące młodych wyróżniających się studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych.W tym roku zapraszamy na trzy koncerty jesienne: polskiego organisty, Arkadiusza Bialica - adiunkta Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert odbędzie się w kościele pw. Św. Antoniego przy al. Jana Kasprowicza na Karłowicach we Wrocławiu. Podczas koncertu usłyszymy utwory Bacha, Francka, Góreckiego, Szymanowskiego i Karczyńskiego.

Drugi koncert, to koncert kameralny małżeństwa z Lwowa - Olena Matseliukh (organy) i Ihor Matseliukh (fletnai pana) (Ukraina). Artyści zagrają utwory Czajkowskiego, Liszta, Griega, Alaina, Piazzoli i Kotyuka – ukraińskiego kompozytora.  Koncert odbędzie się w kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Ostatni koncert będzie najciekawszym wydarzeniem.  Ideą festiwalu są także „Muzyczne Spotkania Kultur”, stąd w koncercie poświęconym muzyce różnych narodów publiczność usłyszy międzynarodowy zespół kameralny: „Ensemble Milo”. Duszą” zespołu  jest instrumentalista i wokalista, wszechstronnie utalentowany Milo Kurtis. Koncert będzie zwieńczeniem międzyreligijnego spotkania „Asyż we Wrocławiu” i stanowi szczególną okazję do corocznych spotkań, wymiany doświadczeń i wzajemnego poznawania tradycji i kultur wielu grup etnicznych i wyznawców różnych religii zamieszkujących Wrocław.

mat. prasowe