Grupa Johanneum

Dożynki Diecezji Świdnickiej

10.09.2018 09:13 Adrianna Sierocińska

 

Dożynki Diecezji Świdnickiejfot. Aleksandra Kornicka

 

Tradycyjne obrzędy dożynkowe, barwny korowód, występy zespołów muzycznych i wiele innych atrakcji można było zobaczyć 9 września w Wambierzycach.

Tego dnia  w Dolnośląskiej Jerozolimie, miejscu gdzie od wieków czczona jest Matka Boża Wambierzycka Królowa Rodzin odbyły się Dożynki Diecezji Świdnickiej.

W południe pod przewodnictwem ks. bp Ignacego Deca sprawowana była Msza Święta. Rozpoczynamy tradycję pielgrzymek rolników do Wambierzyc  - powiedział w homilii ordynariusz diecezji świdnickiej.  Ks. biskup zaznaczył, że Dożynki Diecezjalne to dziękczynienie Panu Bogu za tegoroczne plony.

Po Eucharystii barwny korowód przeszedł na teren rekreacyjno-sportowy, gdzie odbyło się  misterium chleba i tradycyjne obrzędy dożynkowe. W tym roku starostami wydarzenia było małżeństwo Ewa i Ryszard z Kotliny Kłodzkiej.


Podczas dożynek wystąpiły również zespoły muzyczne, kultywujące ludową tradycję.

 

Oprócz rolników z całej Diecezji Świdnickiej, dziękujących za tegoroczne plony, na dożynkach byli obecni także przedstawiciele świata polityki, m. in. wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński.


O 21.00 odśpiewano Apel Maryjny, i nastąpiła iluminacja bazyliki.

Organizatorem wydarzenia była Gmina Radków, Ojcowie Franciszkanie z Wambierzyc i Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników.

inf. Aleksandra Kornicka