Grupa Johanneum

Stachowiak – Różecka w #PORANNYGOSC: PiS dotrzymuje słowa i jest gotowy do tych wyborów!

05.09.2018 09:29 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Stachowiak – Różecka w #PORANNYGOSC: PiS dotrzymuje słowa i jest gotowy do tych wyborów!fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Dolnego Śląska w audycji „Poranny Gośc” odniosła się do sprawy zespołu szkolno-przedszkolnego na Stadionie Miejskim, który nie ruszył z otwarciem wraz z początkiem roku szkolnego.

 - Od samego początku byłam przeciwna, by w tym miejscu powstała placówka. To ogromny problem dla rodziców na Maślicach.

Poseł na sejm z ramienia PiS domaga się dymisji Jacka Sutryka i Jarosława Delewskiego.

Biuro prasowe wydało komunikat w tej sprawie:

100 mln zł – na tyle we Wrocławiu szacowane są wydatki z budżetu miasta związane z wprowadzeniem w życie reformy edukacji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ministerstwo Edukacji jak dotąd dołożyło jedynie niecałe 2 mln zł. Sytuacja z przedszkolem „Przy Stadionie”, zarządzanym przez prywatną Fundację Oświatową „Sollers Expert”, związana jest z opóźnieniami po stronie Fundacji. Dostosowanie wrocławskiego systemu funkcjonowania wrocławskich przedszkoli i szkół przez wiele lat było priorytetem władz Wrocławia. Jedna reforma autorstwa PiS wywróciła ten system do góry nogami, często marnotrawiąc środki finansowe, które ponoszone były wcześniej. Dla przykładu: dokładnie dwa lata temu zakończył się program przystosowywania toalet w budynkach szkolnych gimnazjów, które kiedyś były podstawówkami, do potrzeb starszych dzieci. Teraz, po kilku latach użytkowania, te same toalety ponownie musiały zostać dostosowane do potrzeb młodszych uczniów. Konieczna jest też budowa placów zabaw przy budynkach gimnazjalnych i nowych bibliotek. W sumie koszty infrastrukturalne szacowane są na ok. 60 mln zł. Do tego dochodzą koszty osobowe ok. 40 mln zł: w tym roku we Wrocławiu z pracy odeszło 120 nauczycieli, część z nich przeszło na emeryturę. Na pewno zatrudnionych zostanie dużo więcej, ponieważ oddawane są nowe inwestycje. Sumarycznie wyjdzie więc na plus, ale inni nauczyciele odeszli, a inni w znacznej mierze są zatrudniani. Potrzeba pedagogów edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, a np. zwolniony nauczyciel języka polskiego z gimnazjum nie zawsze ma do tego odpowiednie kwalifikacje. To kolejne koszty osobowe reformy, który należy ponieść. Reforma edukacji autorstwa PiS sprawiła, że 3-letnie dotąd przedszkola zamieniono na 4-letnie. Miasto ma obowiązek przyjąć dzieci 3-letnie, jednocześnie rodzice mogą pozostawić dziecko 6-letnie w oddziale przedszkolnym. Aby sprostać temu wyzwaniu tylko w tym roku utworzonych zostało dodatkowych ponad 1500 miejsc dla wrocławskich dzieci.

Do wypowiedzi odniosła się w audycji „Poranny Gość” Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Dolnego Śląska.


Za nami konwencja PiS podczas, której mówiło się wiele nt. współpracy w regionach, sejmikach. Partia ma władzę w sejmiku tylko w województwie Podkarpackim. W miastach wojewódzkich nie ma natomiast żadnego prezydenta. Czy kandydatka na prezydenta przełamie złą passę?

Dziś zostaną ogłoszone listy do rady miejskiej z PiS.

POSŁUCHAJ:


Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska