Grupa Johanneum

Rektorzy WSD w Polsce spotkali się we Wrocławiu

04.09.2018 14:10 Krzysztof Pieszko

 

Rektorzy WSD w Polsce spotkali się we Wrocławiufot. Agata Iwanek/Niedziela Wrocławska

 

We Wrocławiu odbyła się coroczna konferencja rektorów wyższych seminariów duchownych. Tegoroczne spotkanie dotyczyło posłuszeństwa formacji seminaryjnej. Na konferencji obecny był również prymas Polska abp. Wojciech Polak.

Podczas spotkania przełożeni nie tylko poruszają zagadnienie formacji alumnów, dyskutują również nad niemniej ważną kwestią - jak być dobrym przełożonym. Mówi ksiądz Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.


Wyższe Seminaria Duchowne tworzą przede wszystkim klerycy, a tych w ostatnich latach jest ich coraz mniej. Ks. Wojciech Wójtowicz jest jednak daleki od nazwania sytuacji w Polsce kryzysową.

Wśród przyczyn mniejszej liczby kandydatów do posługi kapłańskiej ks. Wójtowicz odnajduje też zły przykład idący z góry, za który wielu księży powinno uderzyć się w pierś.

Po konferencjach, zgromadzeni tego dnia we Wrocławiu rektorzy, spotkali się z abp. Wojciechem Polakiem. O godzinie 12:30 uczestnicy konferencji wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył Prymas. W homilii mówił o posłuszeństwie Duchowi Świętemu, zwracając uwagę na to, jak do takiej postawy wychowywać młodych. Odwołał się m.in. do słów br. Marka ze wspólnoty w Taize.


Prymas podkreślił również, że posłuszeństwo jest darem, który weryfikuje się we wspólnocie.

Posłuchaj całej homilii: