Grupa Johanneum

Bohater spod Axel. Polsko–holenderska przyjaźń (REPORTAŻ)

03.09.2018 16:06 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Bohater spod Axel. Polsko–holenderska przyjaźń (REPORTAŻ)fot.Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Niezwykła historia bohaterstwa i odwagi polskich żołnierzy, a także niewiarygodnej czci, którą otaczają polskich żołnierzy mieszkańcy niewielkiego miasteczka w południowo-zachodniej Holandii przy granicy z Belgią w prowincji Zeeland.

Mario Maas od dzieciństwa kolekcjonował antyki z II wojny światowej. 14 lat temu założył Muzeum Gdynia. Corocznie odwiedza je około 6 tysięcy dzieci i młodzieży z Polski, Belgii i Holandii, a także weterani wojenni i przedstawiciele rządu polskiego i holenderskiego.

Ronald Maas, ojciec Mario opowiada o początkach muzeum.

Ilse jest wolontariuszką w Muzeum Gdynia. Jak wielu mieszkańców Zeelandii wojna nie oszczędziła jej rodziny.

W Axel wiele ulic i miejsc nosi imię polskiego bohatera, stawiane są im pomniki, na grobach podległych nie znikają żywe kwiaty, a w pamięci Holendrów zapisał się ogromny szacunek dla naszych Rodaków podległych w trakcie bitwy wyzwalającej ten teren. Oni sami mówią, że to ich obowiązek pamiętać o polskich żołnierzach i przekazywać prawdę historyczną kolejnym pokoleniom, bo wolność jest darem. Ten dar 74 lata temu dali im nasi żołnierze

Mówi dr Jerzy Kirszak historyk z wrocławskiego oddziału IPN.

Maas Mario Walter Willi Ronald został odznaczony w 2012 roku srebrnym medalem Wojska Polskiego MON.

Axel zostało wyzwolone 19 września przez polską 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. S. Maczka. W rocznicę tych wydarzeń wyemitujemy dla Państwa reportaż Patrycji Jenczmionki - Błędowskiej. Obchody w Axel odbędą się natomiast 21 września.

POSŁUCHAJ: