Grupa Johanneum

Warsztaty poświęcone technice sitodruku w imię wolnej Polski

24.08.2018 10:32 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Warsztaty poświęcone technice sitodruku w imię wolnej Polskimat. prasowe

 

25 sierpnia 2018 roku w Centrum Historii Zajezdnia odbędą się warsztaty dla osób powyżej 12 roku życia, poświęcone pamięci tym, którzy przeciwstawiali się komunistycznej Polsce. Precz z komuną, precz z milicją! To tylko niektóre z haseł, które rozpowszechniane były dzięki wydawnictwom podziemnych drukarni działających w latach 80. XX wieku. Druk sitowy stał się dla nich jednym ze sprzymierzeńców.

Podziemie się nie poddało. Sprzeciwiło się komunistycznym władzom, między innymi tworząc „bibułę” – informacyjne druki prasy drugiego obiegu. Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z techniką sitodruku polegającą na przetłoczeniu farby przez specjalnie zaprojektowaną matrycę. Tą samą techniką posługiwali się działacze podziemnej prasy drukujący swoje materiały na papierze. W tym przypadku materiałami staną się nie makulatura, ale tekstylia.

W trakcie warsztatów przekazane zostaną uczestnikom torby materiałowe, które będą przez nich ozdobione specjalnie zaprojektowanymi nadrukami. Jedną z grafik będzie autobus z lat 50. – 80. XX w. zwany potocznie „ogórkiem”, oraz napis wraz z logiem Centrum Historii Zajezdnia. Istnieje również możliwość przyniesienia swoich własnych materiałów, na które będzie można nanieść wyżej wymienione nadruki. 
Chciałbyś stać się drukarzem wolnej Polski? 
25 sierpnia w Centrum Historii Zajezdnia będziesz miał taką możliwość. 

mat. prasowe