Grupa Johanneum

Trojaczki Dzioborożca we Wrocławskim ZOO

05.07.2018 14:44 Krzysztof Pieszko

 

Trojaczki Dzioborożca we Wrocławskim ZOOmat.pras.

 

Dzioborożec palawiański to jedne z najmniej poznanych gatunków ptaków i jeden z najrzadszych. W środowisku naturalnym występują głównie na filipińskiej wyspie Palawan, a ich malejącą populację szacuje się na 2 500-10 000 osobników.

Sześć lat temu prowadzenia hodowli zachowawczej podjęły się 3 ogrody zoologiczne – Wrocław, Pilzno i Ateny. Do tej pory tylko we Wrocławiu udało się je rozmnożyć i to po raz drugi.  - Wyklute w kwietniu trzy pisklęta, stanowią niemal 50% światowej populacji tego gatunku w ogrodach zoologicznych – mówi Krzysztof Kałużny inspektor do spraw ptaków wrocławskiego ZOO.


Każdy z dzioborożców ma na swoim dziobie róg, który oprócz ozdobnych walorów, przydaje się ptakom w życiu codziennym.


Również ciekawy jest sam proces rozrodczy ptaków jak i pierwsze tygodnie życia piskląt – mówi dyrektor wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak.


W momencie zniesienia jaj przez samice, to samiec jest odpowiedzialny za byt całej rodziny. Samica cały czas siedzi w „domu”.


Gdy uda się określić płeć młodych to zostaną one wysłane do ogrodów zoologicznych  w Atenach i Pilźnie, aby tam również podjąć próbę przedłużania gatunku.

(mat.pras./mat.wł.)