Grupa Johanneum

Z Politechniki Wrocławskiej na Rajd Dakar!

04.07.2018 14:36 Krzysztof Pieszko

 

Z Politechniki Wrocławskiej na Rajd Dakar!mat.pras.

 

KTM, Honda, Yamaha i… LEM Thunder? Już w przyszłym roku tak może wyglądać klasyfikacja po jednym z etapów Rajdu Dakar. Wszystko dzięki studentom Politechniki Wrocławskiej.

LEM Thunder to nowy motocykl elektryczny studentów PWr. Pojazd zbudowany przez członków z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych jest pierwszym w Polsce lekkim motocyklem elektrycznym przystosowanym do Rajdu Dakar. Dzięki swojej wadze i mocy ok. 40 KM zapewnia bardzo dobry stosunek mocy do masy, co jest niezwykle istotne w rajdach terenowych.

 O szczegółach projektu mówi Mikołaj Ostrowski, szef marketingu projektu LEM Thunder.


Szacowana maksymalna prędkość motocykla to 120 km/h, jednak nie to jest jego główną zaletą. Konstruktorzy motocykla pomyśleli o wszystkim, nawet o wyładowanych akumulatorach. Raczej trudno byłoby podładować pojazd na pustyni Atacama.


Co zdaniem konstruktorów jest największym walorem ich pojazdu?


LEM Thunder już za niecałe dwa tygodnie wystartuje w SmartMoto Challenge 2018 w Barcelonie (16-22 lipca). Do tej pory studenci startowali w Hiszpanii 5 razy i mogą pochwalić się m.in. zwycięstwami w 2014 i w 2017 roku oraz trzykrotnym zdobyciem trzeciego miejsca (w 2013, 2015  i 2016). Jakie zadania czekają ich w Barcelonie?


Następnie w dniach 22-26 sierpnia we Wrocławiu członkowie KN PIRM po raz pierwszy zorganizują polską edycję zawodów motocykli elektrycznych pod nazwą Wrocław SmartMoto Challenge. Zwieńczeniem projektu LEM Thunder ma być start w Rajdzie Dakar 2019 (6-17 stycznia). Chcąc zobaczyć motor w akcji, nie musimy czekać do zawodów w Barcelonie czy we Wrocławiu. Chętnych zapraszamy już jutro (05.07) na kampus Politechniki.


Zapraszamy na prezentację nowego motocykla elektrycznego studentów PWr – LEM Thunder. Pokaz rozpocznie się w czwartek, 5 lipca, o godz. 11.00 w Strefie Kultury Studenckiej (bud. C-18).

(mat.pras/mat.wł)