Grupa Johanneum

Minister Andrzej Dera w #PorannyGosc: o tegorocznej akcji "mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

04.07.2018 10:11 Krzysztof Pieszko

 

Minister Andrzej Dera w #PorannyGosc: o tegorocznej akcji "mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"  fot. Patrycja Jenczmionka-Błędowska/Radio Rodzina

 

Już po raz IX wystartowała akcja "mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Tym razem za wschodnią granicę wyjechało ponad 1000 wolontariuszy – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, ministrem Andrzejem Derą w „Porannym Gościu” rozmawialiśmy o akcji, współpracy polsko-ukraińskiej oraz sytuacji związanej z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

Szczególnie tu na Dolnym Śląsku pamięć o kresach wpisana jest w geny – mówił o akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” minister Andrzej Dera 


Przez wcześniejsze VIII edycji udało się uratować ponad 100 tysięcy mogił. 


W IX edycji akcji udział bierze ponad 1000 młodych ludzi. Liczba ta jest naprawdę imponująca – dodaje minister Dera.


Nasz „Poranny Gość” odniósł się również do sytuacji związanej z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf,  która mimo że nie złożyła wniosku o woli dalszego orzekania uważa, że zgodnie z konstytucją prezesem Sądu Najwyższego pozostaje do 30 kwietnia 2020 roku.

Sytuacja z prezes Sądu Najwyższego również może negatywnie wpływać na relacje polskiego rządu z Komisją Europejską, jednak to zamieszanie wynika zdaniem ministra Andrzeja Dery z działania totalnej opozycji.


Całą rozmowę z „Porannym Gościem” Radia Rodzina mogą wysłuchać Państwo poniżej.