Grupa Johanneum

Dutkiewicz: Potrzebujemy okrągłego stołu

24.05.2018 14:08 Krzysztof Pieszko

 

Dutkiewicz: Potrzebujemy okrągłego stołumat.pras.

 

Minęło 37 dni od rozpoczęcia pod sejmem protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Głos w tej sprawie zabrał Rafał Dutkiewicz prezydent miasta Wrocławia.

Stanowisko prezydenta przedstawił Bartłomiej Skrzyński, pełnomocnik prezydenta miasta Wrocławia do spraw osób niepełnosprawnych.

Zdaniem prezydenta propozycje rządu nie prowadzą do porozumienia i proponuje inne rozwiązanie.

Kto miałby tworzyć ten okrągły stół?


Stanowisko Prezydenta Wrocławia dotyczące protestu Rodziców, Opiekunów  i Osób z niepełnosprawnościami w Sejmie RP.

Minęło 37 dni protestu Rodziców i Osób z Niepełnosprawnościami. Chcę wyrazić zaniepokojenie, troskę i smutek dotyczący postawy rządzących wobec tego protestu. Od wielu lat tutaj, we Wrocławiu podchodzimy z dużą wrażliwością i wyczuciem do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Nie mam wątpliwości, że nastąpił moment, w którym trzeba mieć odwagę, aby rozmawiać otwarcie o życiu osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Rozwiązania proponowane do tej pory protestującym – a więc między innymi „danina” bogatych na rzecz niepełnosprawnych, ale też niekiedy „sekowanie” protestujących skandalicznymi słowami, dalekie są od ducha dialogu i chęci osiągnięcia kompromisu.

Proponuję, za pośrednictwem mojego pełnomocnika, osoby niezwykle doświadczonej i zasłużonej w materii usuwania barier towarzyszących życiu osób niepełnosprawnych, powołanie w sejmie „okrągłego stołu”, który pracowałby nad przygotowaniem właściwej reakcji i postawy państwa polskiego. Potrzebujemy okrągłego stołu z udziałem Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, przedstawicieli innych środowisk osób z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim – Osób Protestujących w Sejmie.

Gmach Parlamentu RP powinien być miejscem obywatelskim – wspierającym obywateli realnie!

Apel i obecna postawa ludzi walczących o godność najsłabszej grupy społecznej – ludzi z niepełnosprawnościami, a także nasza reakcja na ten apel jest dla nas wszystkich sprawdzianem z człowieczeństwa.

Mam nadzieję, że zdamy ten egzamin na ocenę bardzo dobrą.