Grupa Johanneum

Przywara w #PORANNYGOSC o współpracy z Chinami, Gruzją i Kazachstanem

14.05.2018 09:25 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

 Przywara w #PORANNYGOSC o współpracy z Chinami, Gruzją i Kazachstanemfot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Gospodarka, wsparcie wymiany handlowej, nauka i technologia, edukacja, kultura, zdrowie, turystyka, rolnictwo, współpraca izb handlowych i przemysłowych oraz wymiany młodzieży i współpraca uczelni w obu regionach na tych płaszczyznach m.in. zacieśnia się współpraca z regionem AnHui.

Na Dolnym Śląsku powstaną dwie chińskie inwestycje mówi Karol Przywara – dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego.

- Chińskie inwestycje to poważny kapitał, dodaje Karol Przywara.

Przedstawiciele Dolnego Śląska na czele z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim będą przebywać w Chinach od 27 maja - 3 czerwca.

POSŁUCHAJ:


Prowadziła Patrycja Jenczmionka – Błędowska

Anhui to prowincja w wschodniej części Chin powstała pod koniec XVII wieku i jest jedną z mniejszych pośród wszystkich prowincji. To ważny region rolniczy Chin. Nazwa prowincji to połączenie słów łączące pierwsze sylaby imion legendarnych postaci Anqing i Huizhou.

Rzeka Jangcy i rzeka Huaihe przepływają przez prowincję i dzielą całą prowincję na trzy główne obszary przyrodnicze: na obszar na północ od rzeki Huaihe, obszar pomiędzy rzeką Huaihe a rzeką Jangcy i na południe do rzeki Jangcy. Najwyższy szczyt górki to Góra Dabie(1,774 m). Anhui znajduje się w strefie przejściowej między strefą umiarkowaną a strefą subtropikalną, więc klimat tutaj jest ciepły i wilgotny.

Obecny Premier – Li Keqiang, Hu Jintao – były Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xu Haifeng – pierwszy Chińczyk, który zdobył złoty medal na olimpiadzie, wszyscy są z pochodzenia Anhuiczykami.

Prowincja Anhui jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Chinach (PKB w Anhui w roku 2014 wzrost o 9,2% w porównaniu do 2013 roku).

W 2015 roku Chiński Urząd Patentowy i Znaków Towarowych otrzymał 68314 zgłoszeń, z czego aż 11180 z prowincji Anhui – tym samym region zajmuje 5 miejsce w „chińskim patentowym rankingu” (lokalne władze w raportach głoszą: bezprecedensową falę innowacji i przedsiębiorczości!).

inf. wł./mat.prasowe