Grupa Johanneum

Jak Wrocław uczci 78. rocznicę zbrodni katyńskiej?

12.04.2018 12:17 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

  Jak Wrocław uczci 78. rocznicę zbrodni katyńskiej?Fot. PJB/RR

 

13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Ludobójstwo dotyczyło zbrodni na ok. 22 tys. jeńcach obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więzień tak zwanej Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Wrocław nie zapomina o zbrodni na Wschodzie.

PROGRAM:

11.00 – Msza św. w kościele p.w św. Elżbiety w intencji zbrodni katyńskiej

12.30 – odśpiewanie hymnu państwowego, apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wydarzenie jest współorganizowane przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka, dowódcę garnizonu Wrocław gen. Wojciech Lewickiego oraz stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska. 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu natmiast zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Wieczory z Historią”. Usłyszymy wykład prof. Krzysztofa Polechońskiego (Uniwersytet Wrocławski) pt. „Represje wobec świadka Katynia. Przypadek Ferdynanda Goetla”.

Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia (piątek) 2018 roku o godz. 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu (pl. Kościuszki 10).

Tematem zbrodni katyńskiej zajmiemy się także w audycji „Poranny Gość" o godz. 8.10. O konsekwencjach tej zbrodni, tzw. kłamstwie katyńskim, a także popularyzacji prawdy na ten temat rozmawiać będziemy z dr Łukaszem Kamińskim –  z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, byłym prezesem IPN. ZAPRASZAMY!