Grupa Johanneum

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego- Dzień Świętości Życia

09.04.2018 08:47 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

 Uroczystość Zwiastowania Pańskiego-  Dzień Świętości Życialibrestock.com

 

W przypadającą dziś Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół katolicki obchodzi Dzień Świętości Życia. Celem tego święta jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie.

Dzień Świętości Życia obchodzony jest 25 marca. W tym roku ze względu na wypadającą w tym czasie Niedzielę Palmową, uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia, przeniesiono na 9 kwietnia. 
Dzień Świętości Życia został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski 20 lat temu jako odpowiedź na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice “Evangelium Vitae"."Księża biskupi ustanawiając ten dzień przypominają, aby wszyscy- zarówno stanowiący prawo, jaki rodzice oraz wszyscy odpowiedzialni za respektowanie prawa do życia każdego człowieka stali na straży każdego ludzkiego istnienia od poczęcia do naturalnej śmierci" - mówi rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. 
W adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" papież Franciszek zachęca, aby rodziny z radością przyjmowały dar życia. "Rodzina - domowy Kościół - jest miejscem, gdzie każde ludzkie życie powinno zostać otoczone szacunkiem i miłością. Dzieci, młodzież, małżonkowie i dziadkowie mają w rodzinie swoje niepowtarzalne zadania i role do spełnienia" - dodaje ksiądz Rytel-Andrianik. 
Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych arcybiskup Henryk Hoser zaznacza, że świętość życia ludzkiego wynika z prawa naturalnego, nie tylko Bożego. Podkreśla, że "świętość życia przypomina, że człowiek jest bytem, którego nie wolno niszczyć". 
Z okazji Dnia Świętości Życia w najbliższą niedzielę w stolicy odbędzie się Marsz Świętości Życia. "Będziemy chcieli powiedzieć, że życie jest czymś niezwykłym. To jest pierwszorzędny dar od Boga i trzeba zrobić wszystko, aby go obronić na różny sposób" - mówi ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński. 
W Dniu Świętości Życia wiele osób przystępuje do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa tyle, ile ciąża - dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.
Każdy może przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Złożenie przyczeczeń odbywa się podczas specjanych mszy świętych. Można je złożyć także prywatnie.

IAR