Grupa Johanneum

Trwają prace archeologiczne w niemieckim obozie śmierci w Gross-Rosen

06.04.2018 16:54 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Trwają prace archeologiczne w niemieckim obozie śmierci w Gross-Rosen gross-rosen.eu

 

Do 15 kwietnia 2018 roku trwać będą prace archeologiczne w ramach wznowionego przez IPN śledztwa ws. zbrodni w dawnym niemieckim obozie śmierci w Gross-Rosen – obecnie Rogoźnica.

Ustalono termin kolejnych prac na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, polegających na podjęciu szczątków ludzkich z obszaru rowu przeciwlotniczego. Prace wyznaczono na okres od 3 kwietnia do 15 kwietnia 2018 roku.

Prace prowadzone są pod nadzorem prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN we Wrocławiu, przy udziale funkcjonariuszy Policji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. 

W zakresie prac archeologicznych prowadzone będą przez archeologów Instytutu Pamięci Narodowej – Biura Poszukiwań i Identyfikacji, powołanych do sprawy w charakterze specjalistów. Ponadto prace te będą prowadzone przy udziale antropologa i lekarza medycyny sądowej z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, powołanych do sprawy w charakterze biegłych. Prace prowadzone są przy wsparciu Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Czynności mają charakter procesowy. Teren prac zabezpieczony będzie przy pomocy Policji i pracowników ochrony.

mat. prasowe