Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Abp Kupny do kapłanów: Otrzymawszy Ducha Pocieszyciela, pocieszajmy wszystkich spotkanych na drodze naszego życia

29.03.2018 12:59   | dodał: PJ
Abp Kupny do kapłanów: Otrzymawszy Ducha Pocieszyciela, pocieszajmy wszystkich spotkanych na drodze naszego życia
  fot. MC/RR
Służba ludziom młodym, członkom wspólnot, ruchów i stowarzyszeń oraz towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych – to zdaniem metropolity wrocławskiego współczesne zadania, którym szczególnie powinny poświęcić się osoby duchowne.

Abp Kupny przypomniał o nich podczas Eucharystii, w czasie której ponad 300 kapłanów diecezjalnych i zakonnych z całej archidiecezji wrocławskiej odnowiło przyrzeczenia kapłańskie.

Ksiądz arcybiskup w homilii, przywołując hasło roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” zwrócił uwagę, że Duch, którego prezbiterzy otrzymali w sakramencie święceń został im dany po to, by w Jego mocy pomagali wiernym w napełnianiu się Bożym Duchem. Dodał także, że Eucharystia i kapłaństwo są darami, jakie duchowni otrzymują, by budować wspólnoty, do których zostali posłani, a nawiązując do zbliżającego się synodu poświęconego młodzieży, zachęcił kapłanów do pełnej zapału służby ludziom młodym. – Dziś młodzi stoją przed wyzwaniem odnalezienia się w społeczeństwie, które wymusza na nich pogoń za sukcesem – zaznaczył hierarcha, dodając: - Sprzyja temu lansowanie stylu życia szybkiego, łatwego, bez stałych zasad i bez autentycznych autorytetów. Zdaniem abp. Kupnego młodzież, bojąc się wyzwań, jakie przed nimi stają ucieka często w świat wirtualny, w którym czuje się bezpiecznie, ale w którym do niczego nie muszą się zobowiązywać. – Naszą misją niech stanie się towarzyszenie i troska o młodych, wyrażająca się m.in. gotowością poświęcenia im swojego czasu – apelował do księży pasterz Kościoła wrocławskiego.

W dalszej części homilii abp Kupny zauważył wielką potrzebę obecności kapłanów wśród ludzi działających w ruchach, grupach i stowarzyszeniach kościelnych. Ich wielość i różnorodność hierarcha określił mianem „znaku czasu” we współczesnym świecie. – Jesteśmy pasterzami, a zadaniem pasterza jest prowadzić owce Pana Jezusa zgodnie z zamysłem Kościoła – mówił ksiądz arcybiskup, przestrzegając przed gaszeniem zapału ludzi świeckich i wzywając do zaangażowania się w działalność wspólnot. – One potrzebują kapłanów. Trzeba im towarzyszyć i być razem z nimi – tłumaczył.

Następnie metropolita wrocławski zauważył, że miłość kapłana do uczniów Jezusa wyrażać się powinna także w gotowości towarzyszenia i służenia osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. – Ci ludzie bardzo często są blisko nas; uczestniczą w niedzielnej Eucharystii, dbają o religijne wychowanie swoich dzieci. Są w naszych świątyniach. Niech nie czują się wykluczeni ze wspólnoty Kościoła – mówił abp Kupny, dodając: - Szukajmy różnych form włączania ich do naszych wspólnot. Zauważył przy tym, że wielu oczekiwałoby, że papież wyznaczy jasno normy i zasady postępowania z ludźmi, których sytuacja kanoniczna nie jest uregulowana. Tymczasem to duszpasterze sami mają towarzyszyć, poznawać i szukać form służenia tym osobom. – Otrzymawszy Ducha Pocieszyciela, pocieszajmy wszystkich spotkanych na drodze naszego życia – wzywał ksiądz arcybiskup.

Na zakończenie ksiądz arcybiskup podziękował kapłanom za ich codzienną służbę w parafiach archidiecezji wrocławskiej, ich miłość do Kościoła oraz wierność powołaniu, jakim zostali obdarzeni. Duchowni zaś zapewnili metropolitę o swojej pamięci i oddaniu, wspominając jubileusz 35. rocznicy święceń prezbiteratu abp Kupnego, które ten będzie obchodził w Wielką Sobotę.

Po spotkaniu z duchowieństwem metropolita wrocławski odwiedził księży emerytów. W rozmowie z naszą redakcją zaznaczył, iż w ten sposób pragnie przede wszystkim wyrazić wdzięczność i szacunek wobec tych, którzy po wojnie w bardzo trudnych warunkach budowali struktury Kościoła wrocławskiego. – Przybywali na Dolny Śląsk razem z wiernymi z różnych stron i natychmiast podejmowali posługę duszpasterską, tworzyli punkty katechetyczne, jednoczyli całe społeczności i czynili to w czasach, kiedy Kościół za swoją działalność był prześladowany. Tym bardziej tego dnia za swój obowiązek uważam być z nimi w jesieni ich życia – wyznał abp Kupny.radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina