Grupa Johanneum

Dr Kamiński w #PORANNYGOSC o Marcu 68'

07.03.2018 09:33 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Dr Kamiński w #PORANNYGOSC o Marcu 68'fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

8 marca mija 50 lat od protestu studentów przeciwko usunięciu sztuki „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka przez władzę komunistyczną.

 - Był to moment przełomowy i formacyjny, w którym studenci zdecydowali się na wejście na drogę oporu wobec komunistycznej władzy, mówił w „Porannym Gościu” dr Łukasz Kamiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, były prezes IPN.

Wrocław był poza Warszawą drugim ośrodkiem, w którym wydarzenia rozpoczęły się przed marcem.

Część protestujących z marca 68' tworzyła późniejszą Solidarność na Dolnym Śląsku.

10. lat temu powstał portal "Marzec '68" . Na tegoroczną rocznicę przeprowadzono rewitalizację wyglądu strony internetowej oraz uzupełnienie i aktualizację niektórych treści. 

Wrocław uczci pamięć marca 68'.

Sejm uczcił 50 rocznicę demonstracji studenckich w marcu 1968 roku. Posłowie przyjęli uchwałę w tej sprawie.

W uchwale napisano m.in. sejm "wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi". Przypomniano też, że Marzec '68 rozpoczął się od protestów przeciwko zdjęciu ze sceny Teatru Narodowego "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka, spektaklu będącego "sprzeciwem wobec totalitarnej dyktatury,cenzury i prześladowań politycznych". 

inf. wł. IAR

POSŁUCHAJ:


Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska