Grupa Johanneum

W #PORANNYGOSC o wrocławskich poszukiwaniach Wyklętych i obecnych działaniach IPN-u (AKTUALIZACJA, WIDEO,POSŁUCHAJ )

01.03.2018 09:47 Mateusz Oklasiński

 

W #PORANNYGOSC o wrocławskich poszukiwaniach Wyklętych i obecnych działaniach IPN-u (AKTUALIZACJA, WIDEO,POSŁUCHAJ )fot. MO/RR

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To symboliczna data dla wszystkich Polaków, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność z dwoma okupantami i tę walkę przypłacili życiem.

 Mówiąc dziś o Żołnierzach Wyklętych, trzeba podkreślić, że to właśnie we Wrocławiu rozpoczęła się ciężka praca na rzecz przywrócenia im tożsamości. To tutaj w więzieniu na Kleczkowskiej dokonywano egzekucji, a zamordowanych zwożono na Cmentarz Osobowicki.

 - mówiła Iwona Chowańska z Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we Wrocławiu.

 - Zespół prof. Szwagrzyka przełamał tabu w społeczeństwie, wtedy o Wyklętych nikt nie chciał pamiętać – dodaje Chowańska:

ZOBACZ WIDEO


We Wrocławiu żyje wiele rodzin Wyklętych, m.in. rodzina mjra Zbigniew Lazarowicza ps. Bratek, syna jednego z wielkich niezłomnych – ppłk. Adama „Klamry” Lazarowicza.

 - To również dzięki determinacji i cierpliwości rodzin, możemy mówić o kolejnych bohaterach – zaznacza Iwona Chowańska:

IPN podczas konferencji identyfikacyjnej przedstawił kolejne 22 nazwiska. Do tej pory udało się przywrócić tożsamość 102 osobom. Czy w roku stulecia odzyskania Niepodległości uda się zidentyfikować szczątki gen. Nila czy rotmistrza Pileckiego?

4.marca.2018 r. od 10.00 rozpoczął się wrocławski
bieg TROPEM WILCZYM

ZOBACZ WIDEO cz.1


 - Kiedy będziemy mieć pewną informację, będziemy informować rodziny i przygotujemy noty identyfikacyjne – dodaje pracownik IPN.

POSŁUCHAJ:


Rozmawiał Mateusz Oklasiński.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie