Grupa Johanneum

Nie ma Twojego ciała, ale Ty w nas zostałaś - pożegnanie śp. Marii Zapart (ZDJĘCIA)

22.02.2018 09:51 Janusz Gajdamowicz

 

Nie ma Twojego ciała, ale Ty w nas zostałaś - pożegnanie śp. Marii Zapart (ZDJĘCIA)Fot. MZ

 

Delegacje „ Solidarności” , poczty sztandarowe z całego kraju, przedstawiciele władz państwowych z wojewodą dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, samorządowych Wrocławia, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń współpracujących z dolnośląską „ Solidarnością” licznie przybyli na wrocławski Cmentarz Grabiszyński , aby uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych ś/p Marii Zapart, wiceprzewodniczącej Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „ Solidarność”.

Obrzędom Ostatniego Pożegnania przewodniczył  w asyście kapelanów dolnośląskiej ‘ Solidarności” , Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy, Metropolita Wrocławski ks. abp. Józef Kupny.

Rozpoczęła je Msza św. koncelebrowana w kaplicy cmentarnej. W homilii ks. kan. Krzysztof Hajdun, kapelan dolnośląskiej „ Solidarności” podkreślił, że ś/p  Maria była osobą niezwykle zaangażowaną w działalność solidarnościową, w różnorodny sposób pomagała innym osobom, aktywnie uczestniczyła w życiu swojej macierzystej wspólnoty parafialnej p.w. św. Henryka we Wrocławiu.  - Nie mogliśmy uwierzyć, dzwoniliśmy jeden do drugiego, ale okazało się to niestety smutna rzeczywistością. W miniony piątek pracownicy biura zarządu poprosili mnie, abym o godz. 12.00 na korytarzu  przed sekretariatem  poprowadził e  Jej intencji Modlitwę „ Anioł Panski”- podkreślił kaznodzieja.

Po Eucharystii w długim kondukcie  żałobnym odprowadzono ś/p Marię Zapart  na miejsce wiecznego spoczynku. Zabierając głos przy trumnie Zmarłej  poseł Jacek Świat, który znal Ją prawie 40 lat powiedział, że „ zapamięta Marysię nie tylko jako osobę o niezłomnych antykomunistycznych przekonaniach , ale przede wszystkim jako wspaniałą koleżankę, osobę ciepła, pełną pogody i optymizmu. Przemawiając w imieniu Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, dyrektor departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk podkreślił, że „ Pani Maria była szczególnie zaangażowana, ważna dla wrocławskiej wspólnoty samorządowej, swoją pracą służyła innym „.

W imieniu działaczy „ Solidarności”, pracowników Zarządu Regionu  swoją najbliższą współpracowniczkę pożegnał przewodniczący  ZR Dolny Śląsk NSZZ  Solidarność” Kazimierz Kimso. Nawiązując w swoim wystąpieniu do słów  ks. Jana Twardowskiego „ Śpieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą” podkreślił, że” Codziennie zostawiałaś nam cząstkę swojego serca. My tutaj osieroceni, nie możemy się pogodzić z tym, że odeszłaś. Przybyliśmy tak licznie z całej Polski, aby Cie pożegnać. Nie ma Twojego ciała, ale Ty  w nas zostałaś”- mówił drżącym głosem K. Kimso.   


Tekst i zdjęcia : Marek Zygmunt