Grupa Johanneum

Nowi mieszkańcy wrocławskiego ZOO!

09.02.2018 12:15 Mateusz Oklasiński

 

Nowi mieszkańcy wrocławskiego ZOO!fot. materiały prasowe

 

Wrocławskie ZOO ma nowych mieszkańców. Z jednego z czeskich ogrodów zoologicznych przyjechały do nas cztery wyjątkowe żółwie argentyńskie.

Mówi Joanna Kij z wrocławskiego zoo:

- To wyjątkowo zagrożony wyginięciem gatunek, co roku nawet 75 tys. żółwi zostaje odłowionych na handel – dodaje Joanna Kij:

Żółwie obecnie przebywają na kwarantannie, mniej więcej na początku marca powinny trafić na ekspozycję, gdzie będziemy mogli je zobaczyć.

Żółwie argentyńskie są najmniejszymi z żółwi rodzaju Geochelone i ich pancerz osiąga zwykle długość około 25 cm. Zamieszkują suche, pustynne zarośla, sawanny i lasy bukowe. Prowadzą dzienny tryb życia. Są roślinożerne, więc chętnie sięgają po trawy, sukulenty i owoce dostępne w ich środowisku. Mają bardzo silne kończyny, którymi kopią legowiska w twardej glebie, na głębokości nawet 2 metrów. W niesprzyjającym, zimnym środowisku Patagonii wykopują dodatkowo mniejsze nory (50 cm), w których szukają schronienia w nocy i podczas upałów. A jeszcze dalej na południe, gdzie jest zimniej, potrafią zapaść w stan hibernacji nawet na okres 5 miesięcy.

inf.wł.mo/zoo Wrocław