Grupa Johanneum

Mutor w #PORANNYGOSC: 100. rocznica odzyskania niepodległości to szansa dla Polaków, by być razem!(POSŁUCHAJ, WIDEO)

31.01.2018 09:54 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Mutor w #PORANNYGOSC: 100. rocznica odzyskania niepodległości to szansa dla Polaków, by być razem!(POSŁUCHAJ, WIDEO)Fot. GK/RR

 

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nowelizacja ustawy o IPN były tematami rozmowy "Poranny Gość" z historykiem Markiem Mutorem - dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia.

Polsko-izraelski kryzys wokół nowelizacji ustawy o IPN. Chodzi o przepis o możliwości karania za przypisanie Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

- Z kłamliwym sformowaniem „ polskie obozy śmierci” należy walczyć i trzeba je wykorzeniać za granicą, gdyż jest to krzywdzące i niezgodne z prawną historyczną, jednak rekcja spowodowana nowelizacją ustawy mogła być przewidziana, komentował w „Porannym Gościu” Marek Mutor - dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.


- Reakcja ze strony Izraela jest całkowicie niezrozumiała, być może jest to funkcja polityki wewnętrznej tego kraju. W ostatnim czasie dyplomacja Polska bardzo szybko reagowała na fałszywe sformułowanie, dodaje dyrektor.


Zdaniem historyka przepisy są nieprecyzyjne.


Warto podkreślać, że masowym ruchem było ratowanie Żydów przez Polaków.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada, że za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobnych będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia.

Okazją, by pokazać prawdę historyczną jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - To szansa dla Polaków, by być razem, mówił Marek Mutor w „Porannym Gościu”.- To także doskonała okazja, by pokazać, że polskie państwo potrafiło po 123 latach „wybić się” na niepodległość.


W połowie stycznia w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zainaugurowane zostały wrocławskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ WIDEO


Spotkanie miało tytuł „Polsce swobodnej dać świt...”. O projektach realizowanych przez Centrum Historię Zajezdnia na jubileusz 100. rocznicy rozmawialiśmy w audycji „Poranny Gość”.

POSŁUCHAJ:

Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska