Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Mutor w #PORANNYGOSC: 100. rocznica odzyskania niepodległości to szansa dla Polaków, by być razem!(POSŁUCHAJ, WIDEO)

31.01.2018 09:54   | dodał: PJ
Mutor w #PORANNYGOSC: 100. rocznica odzyskania niepodległości to szansa dla Polaków, by być razem!(POSŁUCHAJ, WIDEO)
  Fot. GK/RR
Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nowelizacja ustawy o IPN były tematami rozmowy "Poranny Gość" z historykiem Markiem Mutorem - dyrektorem Centrum Historii Zajezdnia.

Polsko-izraelski kryzys wokół nowelizacji ustawy o IPN. Chodzi o przepis o możliwości karania za przypisanie Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

- Z kłamliwym sformowaniem „ polskie obozy śmierci” należy walczyć i trzeba je wykorzeniać za granicą, gdyż jest to krzywdzące i niezgodne z prawną historyczną, jednak rekcja spowodowana nowelizacją ustawy mogła być przewidziana, komentował w „Porannym Gościu” Marek Mutor - dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.


- Reakcja ze strony Izraela jest całkowicie niezrozumiała, być może jest to funkcja polityki wewnętrznej tego kraju. W ostatnim czasie dyplomacja Polska bardzo szybko reagowała na fałszywe sformułowanie, dodaje dyrektor.


Zdaniem historyka przepisy są nieprecyzyjne.


Warto podkreślać, że masowym ruchem było ratowanie Żydów przez Polaków.

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada, że za używanie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” i podobnych będzie groziła kara grzywny lub trzech lat więzienia.

Okazją, by pokazać prawdę historyczną jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - To szansa dla Polaków, by być razem, mówił Marek Mutor w „Porannym Gościu”.- To także doskonała okazja, by pokazać, że polskie państwo potrafiło po 123 latach „wybić się” na niepodległość.


W połowie stycznia w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zainaugurowane zostały wrocławskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ WIDEO


Spotkanie miało tytuł „Polsce swobodnej dać świt...”. O projektach realizowanych przez Centrum Historię Zajezdnia na jubileusz 100. rocznicy rozmawialiśmy w audycji „Poranny Gość”.

POSŁUCHAJ:

Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowskaradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina