Grupa Johanneum

1000. rocznica pokoju w Budziszynie (WIDEO)

30.01.2018 11:42 Mateusz Cieniawski

 

1000. rocznica pokoju w Budziszynie (WIDEO)Fot. MC/RR

 

30 stycznia 1018 roku Bolesław I Chrobry zawarł traktat pokojowy z cesarzem Niemiec Henrykiem II w Budziszynie. Dzięki temu traktatowi zakończyła się wojna o Czechy i Łużyce.

Z tej okazji wczoraj (29.01) odbyła się w siedzibie Civitas Christiana we Wrocławiu debata dotycząca milenium pokoju w Budziszynie, jego skutkach i dalszych losach dynastii Piastów.

W debacie wzięli udział: mec. Adam Jaworski, który przybliżył działania Bolesława Chrobrego Wielkiego, które doprowadziły do pokoju w Budziszynie.
Janusz Dobrosz podkreślił znaczenie traktatu pokojowego w świetle jedności Słowian.
Wśród prelegentów obecny był również historyk prof. Tadeusz Marczak, który wychodząc od chrztu Polski i dobrym kontakcie z Czechami starał się wytłumaczyć program Polski piastowskiej dla ziem zachodnich. Profesor przypomniał również rolę pierworodnego syna Mieszka i Dobrawy – Bolesława, którego imię jest pochodzenia czeskiego, a w tamtych czasach imię było również wyznacznikiem programu politycznego.
Jako ostatni zabrał głos red. Artur Adamski, dziennikarz opowiedział o konsekwencjach pokoju w Budziszynie dla dalszych dziejów naszego kraju, a także wpływie na współczesną historię Polski.
Na końcu odbyły się Uroczystości pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego Wielkiego
ZOBACZ WIDEO

inf. wł. MC/RR