Grupa Johanneum

Radni miasta Wrocławia w #PORANNYGOSC o smogu, ustawie o elektromobilności oraz wyborach samorządowych

24.01.2018 09:38 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Radni miasta Wrocławia w #PORANNYGOSC o smogu, ustawie o elektromobilności oraz wyborach samorządowychfot. MO/RR

 

Według indeksu Air Quality Index Visual Map - interaktywnej mapy zanieczyszczeń wczoraj Wrocław miał najgorszą jakoś powietrza w Polsce i jedną z najgorszych w Europie. Temat smogu zdominował dzisiejszą rozmowę „Poranny Gość”.

Przyczyną jego powstawania są m.in. złe palenie w domowych piecach, ale także spaliny samochodowe. Kilka lat temu we Wrocławiu pojawił się pomysł zakazu wjazdu samochodów spalinowych do ścisłego centrum miasta w kontekście ustawy o elektromobilności. Co są sądzą o tym radni? - pytaliśmy w naszej audycji.

- Bardzo podoba mi się ten pomysł. Kilka lat temu była taka propozycja, niestety był duży opór wśród radnych, mówi radna Urszula Wanat z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza.


Ustawa o elektromobilności daje narzędzia, które mogą być wykorzystane przez samorządy, mówi radny Robert Pieńkowski – Przewodniczący Klubu PiS.

Pierwsze zapisy uchwał antysmogowych wchodzą w życie już od 1 lipca roku.

Z radnymi miasta Wrocławia rozmawialiśmy także o wyborach samorządowych. Chybicka, Jaros, Michalak, Butwicki to oficjalne nazwiska osób, które będą ubiegać się o urząd prezydenta stolicy Dolnego Śląska. Prof. Alicja Chybicka 10 stycznia nie brała udziału w projekcie ustawy liberalizującej prawo do aborcji, choć wcześniej uczestniczyła w czarnych protestach. Kandydatka na prezydenta przeprosiła opinię publiczną jednak członkowie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zapowiedzieli, że nie zagłosują na nią. Coraz częściej spekuluje się, że jej kandydatura może zostać zastąpiona byłym prezydentem Bogdanem Zdrojewskim, posełem do Parlamentu Europejskiego.

Radna Urszula Wanat z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, mówi, że start Zdrojewskiego jest możliwy.


- Mam nadzieję, że nowego prezydenta wyłonią sami wyborcy, a nie zostanie on „namaszczony” przez osobę ustępująca ze swojego urzędu. Wrocław potrzebuje innego kandydata niż Zdrojewski, zaznacza Robert Pieńkowski – Przewodniczący Klubu PiS.

Bogdan Zdrojewski sprawował władzę blisko trzy kadencje od 1990 r do 2001 r.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią 2018 r.

POSŁUCHAJ:


Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska